Czy mrówki to owady? Wyjaśniamy i podajemy sposoby zwalczania
Mrówki są wszędzie – te małe, czarne stworzenia przetrwają w różnych warunkach: na pustyni, w lesie, a nawet w naszych domach. Ale czy mrówki to owady? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zrozumieć, co właściwie oznacza termin „owad”. W artykule przyjrzymy się także różnym gatunkom mrówek, ich fascynującym zwyczajom oraz sposobom życia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Charakterystyka mrówek
Mrówki są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych i fascynujących zwierząt na świecie. Żyją w złożonych społecznościach zwanych kastowymi, gdzie poszczególne grupy mają różne role i różnią się budową ciała. Budują gniazda, które zależnie od gatunku mogą mieć różne formy. Potocznie nazywamy je mrowiskami, kojarząc najczęściej z kopcami z piasku lub ściółki leśnej. Jednak wiele gatunków preferuje mrowiska podziemne, a niektóre nawet zmieniają gniazda sezonowo, korzystając z letnich i zimowych mrowisk, aby lepiej adaptować się do zmian temperatury.
Główne zadania gniazd to ochrona larw i matki oraz zapewnienie odpowiedniej temperatury do rozwoju. W kopcach w formie stożków górna część działa jak naturalny kolektor słoneczny, zatrzymując ciepło. Niektóre mrowiska służą także jako magazyny na zapasy i miejsca schronienia w czasie zagrożenia lub zimy.
A co jedzą mrówki? Są prawdziwymi wszystkożercami – ich dieta obejmuje głównie mięso owadów, dzięki czemu pomagają w regulacji populacji szkodników. Istnieją również gatunki mrówek-wegetarianek, które zadowalają się pokarmem roślinnym. Ten różnorodny sposób odżywiania pokazuje, jak niezwykłe i wszechstronne są te małe stworzenia.
Sprawdź także: Ten owad potrafi dać się we znaki! Na szczęście są na niego sposoby
Czy mrówki to owady?
Nadeszła wreszcie pora, żeby odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy mrówki to owady? Żeby lepiej zrozumieć, o czym mówimy, odpowiedzmy najpierw na pytanie, jakie zwierzę nazywa się owadem i co je wyróżnia? Owady to najliczniejsza gromada zwierząt na świecie. Jej przedstawiciele występują we wszystkich rodzajach ziemskiego środowiska (co najmniej jeden gatunek owada żyje nawet w Arktyce). Wszystkie mają ciało składające się z głowy, tułowia i odwłoka. Tułów jest podzielony na trzy części, z których wystaje po parze odnóży. Owady są zwykle bardzo małe. Istnieją jednak gatunki wielkości małych ssaków i gatunki mikroskopijne.
Mrówki nie tylko mieszczą się w jednej gromadzie z motylami, pchłami i prusakami, należą do rzędu błonkoskrzydłe. Z tego wynika, że są blisko spokrewnione z różnego rodzaju trzmielami, osami itp.
Opis ich budowy dobrze pokazuje jakim rodzajem owadów są mrówki. Najczęściej obserwowanym przedstawicielem mrowiska jest robotnica. Nie ma ona skrzydeł ani rozwiniętych narządów płciowych. Za to posiada silnie rozwiniętą głowę, z mocnymi szczękami. Na przedzie znajdują się czułki, zwykle biczykowate, zakrzywione. Pod względem organizacji społecznej i budowy mrówki przypominają pszczoły. Oprócz robotnic istnieją samce i samice, które są uskrzydlone. Zalążkiem każdego nowego gniazda jest zapłodniona królowa.
Chociaż mrówki mogą być szkodnikami w domu, to istnieją też amatorzy hodowli tych zwierząt. Specjaliści wiedzą gdzie i w jaki sposób złapać królową danego gatunku. Specjalne gatunki można nawet kupić na aukcjach i w sklepach dedykowanych temu hobby.
Po tym opisie nie powinniście mieć wątpliwości czy mrówki to owady. Należą jak najbardziej do typowych przedstawicieli tej gromady zwierząt.
Sprawdź także: Czy ten owad jest groźny dla człowieka? Prawie nikt go nie zna
Jak się pozbyć mrówek z mieszkania?
Choć dla niektórych mrówki to interesujące zwierzątka hodowlane, dla wielu osób stanowią uciążliwy problem. Gatunki synantropijne, takie jak mrówka faraona, często pojawiają się w pobliżu ludzkich siedzib. Te małe, szybkie owady są wszystkożerne, ale szczególnie upodobały sobie cukry i białka, dlatego chętnie zaglądają do naszych kuchni. W przeciwieństwie do prusaków, których gniazda łatwiej namierzyć, mrówki faraona mają większy zasięg. Mogą przemieszczać się z wilgotnych i ciepłych łazienek do kuchni w poszukiwaniu pożywienia, co utrudnia ich zwalczanie.
Jak poradzić sobie z mrówkami w domu? Choć zabezpieczenie żywności i utrzymanie czystości w kuchni to podstawa, mrówki faraona często znajdują okrężne drogi do jedzenia. Trutki mogą być pomocne, ale nie zawsze są wystarczające. W trudniejszych przypadkach najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej dezynsekcji. Aby zapobiec nawrotom, warto regularnie wietrzyć pomieszczenia, dbać o czystość i używać zamykanych pojemników na odpady.
Mrówki to owady z rodziny blisko spokrewnionej z osami i pszczołami. Ich charakterystyczna budowa i społeczne zachowania sprawiają, że są łatwe do rozpoznania, ale równie trudne do wyeliminowania, gdy zadomowią się w naszych mieszkaniach.
Sprawdź także: To prosta pułapka, dzięki której raz na zawsze pozbędziesz się powszechnych szkodników