Domowe sposoby i środki do zwalczenia moli spożywczych
Bywa, że mole nagle pojawiają się w kuchni. Niestety ich larwy bywają trudne do całkowitego usunięcia. Warto zatem poznać skuteczne domowe metody na mole spożywcze. Jak skutecznie pozbyć się tych szkodników? Z tego artykułu dowiesz się, jak raz na zawsze pozbyć się moli spożywczych!
Z tego artykułu dowiesz się:
Skąd się biorą mole spożywcze?
Mole najczęściej trafiają do naszych domów wraz z produktami spożywczymi. Ich larwy mogą znajdować się w sypkich produktach, gdzie są praktycznie niewidoczne. Zwykle zauważamy je dopiero wtedy, gdy przekształcą się w dorosłe osobniki – małe ćmy z charakterystycznymi skrzydełkami. Mole mogą też przedostać się przez otwarte okno czy kratkę wentylacyjną, przybywając od sąsiadów. Uwielbiają ciemne, ciepłe miejsca, a ich ulubionym pożywieniem są mąka, ziarna, ryż, kasze, płatki, orzechy, suszone owoce, herbata, przyprawy, a nawet czekolada, co sprawia, że trudno je zlokalizować.
Mole najchętniej rozmnażają się w szczelinach między szafkami lub między sufitem a ścianą, co utrudnia ich wykrycie. Larwy moli spożywczych wykluwają się z jaj i potrafią przegryzać się przez folię, grube kartony, a nawet plastikowe pojemniki. Po ich obecności można rozpoznać ślady lepkiej pajęczyny. Jeśli zauważysz, że ziarenka przyklejają się do ścianek pojemnika, to znak, że mole zawitały do kuchni i czas rozpocząć walkę z nimi!
Sprawdź także: Sposoby i preparaty na odstraszenie komarów - sprawdź, co wybrać
Sposoby na pozbycie się moli spożywczych
Mole kuchenne nie odfruną ot, tak. Jeżeli ich nie wytępisz, to nadal będą żerować w kuchni i… zrobi się ich coraz więcej. Mimo, że mole nie są wcale groźne dla człowieka, to egzystencja obok tych owadów wcale nie należy do najwspanialszych. Chyba nie chcesz żyć z latającymi wszędzie motylami i robaczkami na ścianach, prawda? Całe szczęście, istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się tych nieproszonych gości:
- wyrzucenie produktów zaatakowanych przez mole – może wydawać się to banalne, ale jest to złoty środek na mole spożywcze. Jeżeli w jakimś produkcie pojawiły się larwy, koniecznie wyrzuć całe opakowanie. Weź pod uwagę fakt, że mole mogą wcisnąć się w nawet niewielką szczelinę. W takim przypadku powinieneś wyrzucić wszystko do worka na śmieci. Warto wcześniej zawinąć opakowanie w jednorazowy woreczek, dodatkowo zawiązując śmietnik i od razu udać się z nim do kontenera. Warto także pozbyć się tych produktów, na których larwy moli mogły zasiąść „przy okazji”.
- kupno szklanych słoików – domowe sposoby na mole spożywcze to również zaopatrzenie się w… szklane słoiki. Staraj się wymienić wszystkie plastikowe opakowania na szklane bądź metalowe. Mole w jedzeniu pojawiają się dlatego, że ich aparat gębowy jest w stanie poradzić sobie z przegryzieniem większości opakowań. Jednak przez szkło czy metal na pewno nie zdołają się przedostać – będzie to dla nich trudna do pokonania bariera.
- dokładne wymycie szafek kuchennych – jeżeli zwalczanie ma być skuteczne, koniecznie umyj szafki znajdujące się w kuchni. Warto skupić się przede wszystkim na rogach szafek, ponieważ mole lubią ukrywać się w szczelinach i zakamarkach. W tych miejscach często gromadzą się również resztki pożywienia, którymi mole kuchenne przecież się żywią. Aby przemyć szafki niepotrzebny jest jakiś profesjonalny środek na mole spożywcze – w zupełności wystarczy… woda z mydłem. Możesz również odkurzyć tył szafek, żeby mieć pewność co do pozbycia się moli żywnościowych.
- wysuszenie szafek kuchennych – mole żywnościowe nie lubią wysokiej temperatury. Biorąc pod uwagę ten fakt, warto będzie potraktować szafki kuchenne… suszarką do włosów! Ustaw ją na jak najwyższą temperaturę, aby pozbyć się nie tylko dorosłych osobników, ale też larw i jajeczek.
Sprawdź także: Preparaty na muchy - przegląd skutecznych środków
Domowe sposoby na na mole kuchenne
Pamiętaj, aby walkę z molami zawsze rozpocząć od dokładnego wysprzątania szafek, w których przechowujesz żywność. W tym celu koniecznie musisz:
- Wyrzucić z mieszkania produkty spożywcze, gdzie zalęgły się larwy owadów.
- Dokładnie przejrzeć opakowania i pojemniki z pokarmem sypkim. Warto spojrzeć również do karmy psa czy kota.
- Odkurzyć szuflady oraz szafki.
- Wymyć szafki ciepłą wodą z mydłem lub płynem do naczyń.
- Wstawić do szafki gorący roztwór przygotowany z wody i octu. Zamknij go w szafce i zaczekaj, aż wystygnie.
Kiedy dokładnie wyczyścisz szafki, warto będzie włożyć do nich naturalne środki, za jakimi mole nie przepadają. Są bowiem różne zapachy, które odstraszają owe insekty. Możesz w tym celu pokusić się o:
- suszoną lawendę,
- wanilię,
- liście laurowe,
- goździki,
- miętę,
- plastry cytryny lub pomarańczy,
- olejek lawendowy, waniliowy albo eukaliptusowy,
- waciki nasączone octem.
Pamiętaj, że zioła mogą również pełnić rolę saszetek zapachowych. Wystarczy skruszyć je do bawełnianego woreczka i umieścić w szafce. Mole nie przepadają za tymi zapachami, więc możesz także przygotować z nich specjalne „odstraszające mikstury” – na przykład mieszankę octu z olejkiem lawendowym i cytrusowym. Przelej taką miksturę do pojemnika z atomizerem, spryskaj wnętrza szafek i pozwól, by całość wyschła. Aby mieć pewność, że te domowe sposoby skutecznie pozbywają się moli spożywczych, powtarzaj aplikację, aż osiągniesz oczekiwane rezultaty. Mieszankę możesz również stosować profilaktycznie, aby chronić produkty przed ponownym pojawieniem się tych niechcianych, latających intruzów.
Na rynku możesz dostać także gotowe produkty do zwalczania moli. Jest ich tak dużo, że czasami ciężko wśród nich znaleźć idealny środek na te insekty. Jak wytępić mole bez konieczności ich zakupu? Cóż, pozostaje pozbycie się produktów naznaczonych obecnością moli i… dokładne porządki domowe!
Sprawdź także: Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? Wypróbuj domowe sposoby