Jak usunąć gniazdo os lub pszczół? Sprawdzone sposoby
Użądlenie owadów budzi obawy, szczególnie w przypadku osób uczulonych, dla których może być bardzo groźne, a dla każdego – wyjątkowo bolesne. Sytuacja staje się problematyczna, gdy owady w dużej liczbie uniemożliwiają korzystanie z ogrodu. Jak bezpiecznie usunąć gniazdo os, pszczół czy szerszeni? Podpowiadamy, co zrobić, gdy gniazdo pojawi się na drzewie, strychu czy w ziemi. Wyjaśniamy, kiedy warto podjąć samodzielne działania, a kiedy lepiej zaufać specjalistom oraz czy każde gniazdo należy usuwać.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak samodzielnie zlikwidować gniazdo os?
Gdy w ogrodzie lub na strychu pojawiają się osy w dużej liczbie, naturalnie martwimy się o bezpieczeństwo dzieci i zwierząt domowych. Ich gniazda mogą znajdować się na drzewach, na strychu, a nawet zimą na trawniku czy balkonie. Wiele osób obawia się ukąszenia tych owadów, jednak w większości przypadków nie jest ono groźne dla zdrowia. Wyjątkiem są osoby uczulone na jad os, dla których użądlenie może stanowić poważne zagrożenie, a nawet prowadzić do tragicznych skutków.
Jeżeli w naszej rodzinie nie ma osób uczulonych, a osy nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia, warto pozostawić ich gniazdo w spokoju. Najczęściej obumiera ono samoistnie jesienią, gdy cykl życia kolonii dobiega końca.
Osy nie są z natury agresywne, o ile ich nie prowokujemy. Mogą jednak stać się bardziej niespokojne w upalne dni lub w sytuacji, gdy zbliżamy się do ich gniazda i próbujemy je usunąć. Dlatego osoby uczulone na jad os nie powinny brać udziału w żadnych działaniach związanych z likwidacją gniazd.
Zanim przystąpimy do działań, warto upewnić się, że mamy do czynienia właśnie z osami. Rozpoznać je można po charakterystycznych żółto-czarnych paskach na ciele oraz wyraźnym przewężeniu w połowie odwłoka, które wyróżnia je spośród innych owadów.
Czego unikać przy likwidacji gniazda?
Aby zlikwidować kokon os najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę i powierzyć jej usuwanie gniazda os. Wiele osób zastanawia się, jednak, jak usunąć gniazdo os samodzielnie i czy warto to robić. Nie jest to zadanie łatwe, szczególnie że właśnie wtedy narażamy się na użądlenia. Osoby bez doświadczenia, które próbują zlikwidować gniazdo os, mogą zrobić to nieskutecznie. Osoby zdesperowane pragnące wytępić osy lub wyrtuć osy, imają się czasem sposobów, które mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Warto więc wiedzieć czego nie robić, aby wytępić osy.
Przede wszystkim nie należy próbować zlikwidować gniazda os przez spalenie go, zalanie wodą lub strącanie. Są to metody nieskuteczne, które mogą spowodować dotkliwe użądlenia.
Sprawdź także: Najpowszechniejsze insekty domowe w Polsce - przegląd i zwalczanie
Domowe sposoby na pozbycie się gniazda os
Likwidacja gniazda os wymaga posiadania odpowiedniego ubrania ochronnego, które zakrywa ciało i twarz i zabezpiecza przed użądleniami. Nie powinno się nosić jaskrawych ubrań, które mogą rozjuszyć osy. Nie należy również próbować samodzielnie zlikwidować gniazdo os lub gniazdo szerszeni, które znajduje się na wysokości lub na drzewie, gdyż grozi to upadkiem.
Jednym ze skutecznych sposobów, aby wytruć osy, są specjalne preparaty owadobójcze jak gaśnica na osy lub na szerszenie. Usuwanie gniazda os należy wykonywać w nocy, kiedy owady są w stanie uśpienia. Nie można używać świateł czy latarki, które mogą obudzić owady. Aby skutecznie wytruć osy, użyj gaśnicy na osy i szerszenie, która pozwala na zlikwidowanie owadów z odległości 5-7 metrów. Jak usunąć gniazdo os po użyciu gaśnicy na osy? W nocy spryskaj gniazdo os przy pomocy gaśnicy. Następnego dnia, w nocy, podejdź cicho do gniazda, zakryj je workiem na śmieci z nieprzezroczystej folii, oderwij gniazdo od ściany czy pnia, a następnie wynieś z dala od domu.
Sposoby na gniazdo os zbudowane w ziemi
Szczególnie dokuczliwe mogą być osy, które założyły gniazdo w ziemi, np. na trawniku. Najłatwiejszym sposobem na ich usunięcie jest zastosowanie specjalistycznych preparatów owadobójczych lub środków dymiących. Przed wyborem konkretnego środka należy sprawdzić, czy jego użycie nie zaszkodzi trawie.
Likwidacja gniazda powinna być przeprowadzona ostrożnie, aby uniknąć użądleń, które mogą być bolesne i niebezpieczne nawet dla osób bez alergii. Przed podjęciem działań warto ocenić, czy obecność os rzeczywiście uniemożliwia swobodne korzystanie z ogrodu. Warto pamiętać, że osy pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie, eliminując wiele ogrodowych szkodników.
Zapobieganie powstaniu gniazda
Jeśli w ogrodzie mamy często problem z osami, najprostszy sposób, aby się ich pozbyć jest zapobieganie. Można w tym celu powiesić na drzewie sztuczne gniazdo os. Cena takiego odstraszacza wynosi około 10 zł. Osy nie chcą konkurencji, dlatego założą gniazdo gdzieś indziej.
Aby zapobiec pojawieniu się kokonu os w domu czy na strychu należy regularnie uszczelniać wszelkie pęknięcia i potencjalne miejsca przedostania się os. Na oknach warto zawiesić moskitiery.
Można również stosować specjalne pułapki na osy. Są one tak skonstruowane, że łapią się w nie tylko osy i są one bezpieczne dla pszczół.
Sprawdź także: Na czym polega zamgławianie? Ponaj tę metodę dezynsekcji
Jak pozbyć się gniazda szerszeni?
Szerszenie to największe z osowatych. W Polsce żyją szerszenie europejskie, jednak coraz częściej pojawiają się znacznie bardziej niebezpieczne szerszenie azjatyckie. W przypadku osób uczulonych, ukąszenie może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża życiu. Szerszenie są groźne nawet dla osób nieuczulonych, gdyż już kilka użądleń może zabić człowieka. Ukąszenie szerszenia jest bardzo bolesne, zaś użądlenie przez szerszenia azjatyckiego przyrównuje się do wbijania w ciało gorącego gwoździa. Duża ilość jadu może doprowadzić do śmierci.
Gniazdo szerszeni przypomina dużą, papierową bryłę. Może ono osiągać wielkość nawet 50 cm. Gniazda szerszeni najczęściej znajdują się w szczelinach muru, na strychu, na drzewach lub w dziuplach.
Jeśli zauważymy większą ilość szerszeni latem, może to oznaczać, że w pobliżu jest gniazdo szerszeni. Obserwacja osobników latających może pomóc w zlokalizowaniu gniazda. Samodzielna likwidacja gniazda szerszeni nie jest zalecana, gdyż w gnieździe można znajdować się nawet kilkaset owadów gotowych do ataku w razie niepokojenia gniazda.
Po zlokalizowaniu gniazda szerszeni, należy skontaktować się z firmą oferującą profesjonalne usuwanie gniazda os lub szerszeni. Taka usługa kosztuje od 100 do 350 zł. Straż pożarną można wzywać wtedy, gdy istnieje zagrożenie życia lub gdy gniazdo szerszeni znajduje się blisko budynku użyteczności publicznej. Jednak straż pożarna nie dysponuje środkami usuwania owadów.
Co zrobić z gniazdem pszczół?
Może się zdarzyć, że w ogrodzie lub na balkonie pojawi się gniazdo pszczół. Pszczoły dzikie są niegroźne i nie ma potrzeby się ich obawiać. Natomiast użądlenia pszczoły miodnej jest nieprzyjemne i może być groźne dla osoby uczulonej. Niestety przeciętna osoba nie potrafi odróżnić pszczoły dzikiej od miodnej. Jedne i drugie są pożyteczne, a dla pszczół dzikich i pszczół samotnic, nawet zaleca się budowę specjalnych domków.
Co zrobić, jeśli w ogrodzie znajdziemy gniazdo pszczół, które utrudnia życie mieszkańcom? Jego likwidacja nie zawsze jest konieczna. Warto skontaktować się z firmą specjalistyczną, która zajmuje się usuwaniem gniazd pszczół, os i szerszeni, która oceni niebezpieczeństwo i ewentualnie usunie gniazdo pszczół. Straż pożarną należy wzywać tylko wtedy, gdy istnieje zagrożenie życia, jednak nie ma ona środków do usuwania owadów.
W przypadku gniazda pszczół miodnych, może być to rój, który opuścił ule i szuka sobie miejsca na gniazdo. Najlepiej wówczas powiadomić znajomego pszczelarza, który rój odłowi. Warto wiedzieć, że w Polsce trucie pszczół jest zabronione. Zakaz ten nie dotyczy os.
Sprawdź także: Jak wygląda karaczan prusak - rozpoznawanie i zwalczanie