Jak wygląda karaczan prusak - rozpoznawanie i zwalczanie
Karaczan prusak to owad, którego nikt nie chciałby mieć w swoim domu. Zwalczanie karaluchów może być dużym wyzwaniem, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych z zsypami na śmieci. Jak rozpoznać prusaki? Dlaczego często pojawiają się w kuchniach? Jak skutecznie się ich pozbyć i dlaczego to tak ważne? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Z tego artykułu dowiesz się:
Karaczan prusak – podstawowe informacje
Karaluchy to owady o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Ich ciemnobrązowe, twarde pancerze pokryte są warstwą wosku, która skutecznie odpycha wodę. Długie i cienkie czułki dodatkowo podkreślają ich specyficzną budowę. Dorosłe osobniki mogą osiągać długość nawet 3 centymetrów i wykazują niezwykłą zdolność wspinania się po różnorodnych powierzchniach, takich jak gładkie ściany czy kafelki w kuchni.
Prusaki, czyli Blatella germanica, można podzielić na dwie grupy:
- Samce – wyposażone w skrzydła zakrywające niemal cały odwłok,
- Samice – posiadające szczątkowe skrzydła i osiągające mniejsze rozmiary (do 1,5 cm), często z dwoma ciemnymi pasami na przedpleczu.
Najlepiej czują się w wilgotnych miejscach, takich jak piwnice czy kanały. Choć preferują ciepło, potrafią przetrwać również w chłodniejszych warunkach, co czyni je trudnymi do zwalczenia. W domach karaluchy najczęściej zasiedlają kuchnie i łazienki, gdzie łatwo znajdują wilgoć. Ich rozwój jest jednak utrudniony w temperaturach poniżej 0°C, dlatego obniżenie temperatury w mieszkaniu może być skutecznym krokiem w walce z tymi insektami.
Warto pamiętać, że prusaki mogą przenosić różne choroby, co czyni ich obecność w domu szczególnie niebezpieczną. Aby skutecznie z nimi walczyć, kluczowe jest dokładne poznanie ich wyglądu i zwyczajów.
Sprawdź także: Na czym polega zamgławianie? Ponaj tę metodę dezynsekcji
Rozmnażanie i życie karaluchów
Karaczan prusak żyje wszędzie i w bardzo zróżnicowanych środowiskach. Najwięcej z nich występuje w klimacie tropikalnym oraz podzwrotnikowym. Rodzaje karaluchów są dość mocno podzielone i występują zależnie od klimatu, jaki je otacza. Wśród insektów znajdują się chociażby karaluchy:
- zimnolubne,
- żyjące bez wody,
- nurkujące,
- i wiele innych.
Karaluchy żyją nieco ponad rok czasu. Dorosłe samice prusaków dożywają dokładnie ok. 190 dni, zaś samce ok. 180 dni. Samice składają jaja osiem razy w ciągu całego swojego życia – oczywiście, najpierw nosząc ootekę, czyli tzw. kokon karalucha. Samice składają jaja w szczelinach oraz w zupełnie ciasnych miejscach (np. szparach w podłodze). W temperaturze ok. 21 st. C larwa prusaka wylęga się po 81 dniach. Z kolei w temperaturze ok. 30 st. C już po 42 dniach. Kiedy dojdzie do momentu wyklucia, z jaja wypełza kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt karaluchów!
Zwalczanie karaczanów, czyli tak zwanych prusaków
Jak skutecznie pozbyć się szkodników? Podobnie jak w przypadku karaluchów, warto zacząć od dokładnego przygotowania! Stwórz mapę swojego mieszkania, zaznaczając miejsca, w których zauważyłeś ślady obecności, takie jak odchody. Następnie skup się na utrzymaniu czystości nie tylko w tych punktach, ale w całym domu. Regularne sprzątanie, mycie powierzchni i codzienne odkurzanie to podstawa – karaluchy, takie jak prusaki, nie przepadają za hałasem, więc intensywne używanie odkurzacza może je skutecznie zniechęcić.
Kolejnym istotnym krokiem jest kontrola instalacji wodociągowej. Karaluchy przyciąga wilgoć, więc upewnij się, że nie ma żadnych przecieków, np. w kranach czy rurach. Nie zapomnij również o sprawdzeniu szczelin, szpar w podłodze, otworów za meblami i futryn drzwiowych. To właśnie w takich miejscach owady często się ukrywają. Jeśli znajdziesz tam odchody, oznacza to, że jesteś blisko ich kryjówki – a to klucz do skutecznego ich zwalczania!
Jak zwalczyć prusaki domowymi sposobami?
Zauważyłeś odchody karaluchów w domu? Warto więc będzie zacząć z nimi walkę! Musisz je usunąć z domu, ponieważ karaluchy przenoszą różne choroby.
Aby pozbyć się insektów, namocz w piwie bawełnianą szmatkę i rozłóż ją tam, gdzie spacerują karaluchy. Zrób to wieczorem! Prusaki lubią zapach piwa – zatem na pewno chętnie podejdą do ścierki. Rano, jak gdyby nigdy nic, zbierzesz je i usuniesz insekty z mieszkania. Możesz również przyszykować pułapkę w formie miski z wlanym do środka piwem. Wystarczy ustawić cienkie drewienko, na jakie karaczan się wdrapie i skoczy do miski z piwem. Nie będzie jednak wiedział, że z miski już nie ucieknie!
Zwalczanie karaczanów to wcale nie jest prosta sprawa. No chyba, że masz cukier i sodę oczyszczoną! Wymieszaj je ze sobą i rozsyp mieszankę w kryjówce karaluchów. Na pewno spróbują jej, ponieważ wyczują słodki cukier. Ukryta razem z cukrem soda oczyszczona podziała na karaluchy zabójczo. Oprócz tego sposobu, możesz również zostawić kawałek mydła z boraksem przy szczelinie, z jakiej wychodzą prusaki. Na pewno je stamtąd wypłoszysz!
Domowe metody na karaluchy
- Trutka z gotowanych jajek – po ok. 3 godzinach gotowania jajek, wytwarzają się z nich związki siarki i żelaza. To związki, które zabijają karaluchy.
- Pietruszka – połóż ją w kryjówce karaluchów, po przekrojeniu jej. Rano prusaki powinny być już martwe, więc będziesz mógł np. zalać je wrzątkiem.
- Kawa – karaluchy lubią ją tak samo, jak piwo. Zaparz więc mieloną kawę i ją odlej (albo wypij!). Zrób następnie pułapkę z fusów, umieszczając ją w stromym słoiczku. Kiedy karaluch wejdzie do słoika (np. po patyczku tak, jak do opisanej nieco wyżej miski z piwem), to naje się fusów i… nie będzie umiał wyjść!
Dezynsekcja
Jeżeli karaluchy nadal sprawiają problem, pozostaje już tylko jedno rozwiązanie – telefon do firmy specjalizującej się w dezynsekcji. Fachowcy posiadają bowiem najsilniejsze środki owadobójcze, jakimi z powodzeniem mogą zniszczyć kokony z jajami prusaków bądź karaczanów. Udało się ustalić, że insekty mieszkają za ścianą, np. u sąsiadów? Koniecznie powiadom o tym administratora obiektu bądź wspólnotę mieszkaniową!
W ostatecznym przypadku możesz również zgłosić się do SANEPID-u. Dlaczego? Otóż, kiedy karaluchy rozmnożyły się nie tylko za ścianą, dezynsekcja powinna zostać przeprowadzona w całym bloku mieszkalnym. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że koszt przeprowadzenia dezynsekcji wynieść może nawet do kilkuset złotych za jedno mieszkanie!
Sprawdź także: Najpowszechniejsze insekty domowe w Polsce - przegląd i zwalczanie