Nie rozpoznajesz śladu po ukąszeniu na skórze? Sprawdź, czy to ten popularny pasożyt

Kleszcze to groźne pajęczaki, które mogą przenosić niebezpieczne choroby. Występują na całym świecie, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Co jednak zrobić, gdy kleszcz mimo wszystko się wbije? Podpowiadamy, jak wygląda kleszcz w skórze i jak go rozpoznać! A może zastanawiasz się, czy ślad na skórze to rumień po kleszczu, czy może ugryzienie innego owada? Sprawdź, jak odróżnić ukąszenie kleszcza i co zrobić, gdy go znajdziesz!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda kleszcz wbity w skórę?
Na świecie występuje ponad 900 gatunków kleszczy, które najczęściej można spotkać w lasach, parkach oraz na łąkach. Największe są samice, osiągające około 4 mm długości, natomiast samce są mniejsze i mierzą około 2,5 mm. Kleszcze najczęściej atakują w stadium nimfy – wtedy są niemal niewidoczne, mają zaledwie 1 mm i przypominają ziarenka maku. Warto zobaczyć zdjęcia, na których widać nimfę kleszcza w powiększeniu.
Kleszcz wbity w skórę ma cztery pary odnóży oraz charakterystyczne nożycowate szczękoczułki. Dzięki ząbkom znajdującym się w tych narządach kleszcz mocno trzyma się ciała człowieka lub zwierzęcia. Pobiera krew przez otwór gębowy, który pełni funkcję ssącą.
Najtrudniej zauważyć młode kleszcze, czyli nimfy. Mają one od 0,5 mm do 1 mm i przypominają główkę od szpilki. Po powrocie ze spaceru warto dokładnie wytrzepać odzież, aby pozbyć się ewentualnych pasożytów. Należy również obejrzeć skórę – szczególnie w okolicach pachwin, szyi, uszu, pępka i brzucha.
Młody kleszcz często jest niewidoczny gołym okiem, dlatego można go wyczuć dłonią jako niewielkie zgrubienie na skórze. Jeśli pasożyt nie zdążył się jeszcze mocno wkręcić, można go usunąć samodzielnie. Wystarczy użyć rękawiczek i pęsety kosmetycznej z wąską końcówką. Jak zrobić to prawidłowo?
- Uważaj, by nie schwytać i nie ścisnąć pęsetą miękkiej części pasożyta.
- Chwyć kleszcza za twardą nasadę jego narządu gębowego – to on jest bezpośrednio przy skórze. Teraz dosłownie, wykręć go ze skóry.
- Zdezynfekuj skórę spirytusem salicylowym i umyj ręce.
Możesz również zaopatrzyć się w specjalne urządzenie w aptece, przypominające nieco pompkę ssącą – takowa nie sprawdzi się jedynie, gdy kleszcz siedzi np. we włosach. Oczywiście, w przypadku braku doświadczenia i umiejętności możesz pójść do lekarza. Boisz się go wyciągnąć? W takim przypadku również lepiej będzie udać się do specjalisty.
Sprawdź także: Jak złapać kunę? Zwalczanie kun krok po kroku
Czy kleszcz pod skórą jest groźny?
Jeżeli zauważysz, że zostałeś ugryziony przez kleszcza, nie trzeba od razu biec do lekarza. Wiesz, jak wygląda kleszcz? A więc wyjmiesz go zupełnie… samodzielnie. Musisz jednak obserwować rumień po kleszczu – jeżeli zacznie wędrować może oznaczać to, że zostałeś zarażony boreliozą! A wówczas trzeba niezwłocznie udać się do specjalisty – borelioza to bowiem bardzo poważna choroba, którą kleszcze potrafią niestety zarazić.
Ślad po kleszczu to jedno. Czasami jednak taki ślad będzie zwiastunem… wielu nieszczęśliwych następstw, jak:
- borelioza,
- anaplazmoza,
- babeszjoza,
- kleszczowe zapalenie mózgu.
Jeżeli więc chcesz uchronić się przed tego rodzaju chorobami warto zapamiętać, jak wygląda kleszcz w skórze – również taki, który już się krwi… napił.

Jak rozpoznać kleszcza pod skórą?
Kleszcz najczęściej żywi się krwią zwierząt, ale nie pogardzi również ludzką. Jego ugryzienie jest praktycznie niewyczuwalne, mimo że mocno przyczepia się do skóry. Nie da się go usunąć samą wodą pod prysznicem – potrzebna będzie pęseta lub specjalne narzędzie do usuwania kleszczy, które można kupić w aptece. Warto też pamiętać, że zwykłe pranie ubrań po spacerze w lesie nie wystarczy, aby się ich pozbyć – kleszcze bez problemu przeżywają wirowanie i wysoką temperaturę.
Ugryzienie kleszcza może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jego ślina może wywołać stan zapalny, który utrzymuje się przez dłuższy czas, zwłaszcza jeśli pasożyt pozostawał w skórze przez wiele godzin. Zazwyczaj ślad po ukąszeniu znika w ciągu trzech dni. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej lub zaczerwienienie zaczyna się powiększać, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
Sprawdź także: Jak zwalczyć mrówki faraona w domu? Skuteczne sposoby
Jakie szkody robi kleszcz w skórze?
Kleszcz w dorosłej postaci wygląda jak ziarenko sezamu. Napity kleszcz po obfitym żerowaniu zawsze zwiększa swój rozmiar – i to wielokrotnie. Czasami potrafi osiągnąć nawet do 11 mm! Oczywiście, musimy starać się nie dopuścić do takiej sytuacji. Jeżeli na skórze zobaczysz dziwną kropkę, to może być głodny kleszcz albo jego nimfa. Przyglądaj się takim nietypowym punktom, by móc zauważyć odnóża „gołym okiem”. Wówczas będziesz mógł bez większego problemu zidentyfikować natrętnego pasożyta! Z powodu jego niewielkich rozmiarów niektórzy nawet nie wiedzą, że mają kontakt z kleszczem. Mało tego, ślina pasożytów zawiera substancje znieczulające. W ślinie znajdują się też substancje spowalniające krzepnięcie krwi, więc ukąszenie zazwyczaj przebiega bezboleśnie i niezauważalnie.
Kiedy kleszcz żeruje, zazwyczaj może robić to przez około tydzień. W tym czasie potrafi wypić ok. 2 ml naszej krwi, powiększając swój rozmiar i nadymając się niczym balonik. Taki kleszcz jest już wówczas dość dobrze widoczny – warto zobaczyć zdjęcia dorosłego osobnika, aby wiedzieć, jak wygląda napity kleszcz. Po wspomnianym czasie pasożyt zazwyczaj odczepia się od swojego żywiciela, składa jaja, a z nich wykluwają się larwy.

Gdzie atakują kleszcze i jak się przed nimi chronić?
Wiesz już, jak wygląda kleszcz. Ale czy wiesz, gdzie żeruje? Najczęściej szuka on źródeł krwi. Reaguje więc zarówno na oddech (wzrasta stężenie dwutlenku węgla w powietrzu), zapach człowieka (albo zwierzęcia), dotyk, wibracje czy promieniowanie cieplne. Pasożyt zazwyczaj wybiera takie miejsce na ciele, gdzie skóra jest delikatna. Za swoje docelowe „miejsca zbrodni” wybiera więc:
- pachwiny,
- brzuch,
- uszy,
- miejsca pod kolanami,
- okolice miejsc intymnych.
Wybierając się na spacer do lasu lub przejażdżkę rowerową po parku, pamiętaj o odpowiednim ubraniu. Odzież powinna być dobrze dopasowana i zakrywać jak największą część ciała. Unikaj siadania na powalonych drzewach i pniach, ponieważ to idealne miejsca dla kleszczy. Najlepiej wybierać się na spacer w godzinach popołudniowych, gdy pasożyty są mniej aktywne. Przed wyjściem warto również zabezpieczyć skórę specjalnymi preparatami odstraszającymi kleszcze.
Gdy kleszcz znajdzie się na ciele, nie wbija się od razu – często szuka odpowiedniego miejsca do żerowania. Dlatego po każdym spacerze w lesie lub przejażdżce rowerowej warto dokładnie obejrzeć skórę. Można w ten sposób usunąć pasożyta, zanim zdąży się wkłuć.
Jeśli po ukąszeniu pojawią się niepokojące objawy lub stan zdrowia zacznie się pogarszać, nie zwlekaj z wizytą u lekarza! Powyższe wskazówki to tradycyjne, domowe sposoby, które mogą pomóc, ale nie zastępują konsultacji medycznej ani profesjonalnej diagnozy.
Sprawdź także: Jak rozpoznać szubaka Smirnowa? Skuteczne sposoby zwalczania szkodnika