Widzisz na swoim ciele takie ślady? Możesz mieć w domu te insekty!

Pchły to niezwykle dokuczliwe insekty, które mogą stanowić problem nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi. Jak wygląda pchła i czy jej obecność na człowieku jest niebezpieczna? Jak rozpoznać ukąszenia pcheł oraz czy konieczne jest ich zwalczanie? Sprawdź w artykule wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyglądają pchły ludzkie?
Pchły, niezależnie od gatunku – ptasie, kocie, psie czy ludzkie – mają bardzo podobny wygląd. Ich ciało jest bocznie spłaszczone, co ułatwia im poruszanie się w sierści i włosach. Długość dorosłej pchły nie przekracza 4 mm, przy czym samice są nieco większe od samców. Charakterystyczną cechą tych insektów jest zaokrąglona głowa, zakończona czułkami i prostymi oczami. Czym różni się pchła ludzka od zwierzęcych? Przede wszystkim brakiem chitynowych grzebyków na przedtułowiu i głowie.
Każda pchła jest wyposażona w kłująco-ssący aparat gębowy, przypominający ten występujący u pluskwiaków. Ich tułów składa się z trzech segmentów:
- przedtułowia,
- śródtułowia,
- zatułowia.
Insekty te posiadają trzy pary długich nóg, z których tylne są najdłuższe i umożliwiają im wykonywanie dalekich skoków. Ukąszenia pcheł, zwłaszcza kocich i psich, mogą być bolesne i pozostawiać widoczne ślady – o czym więcej opowiemy w dalszej części artykułu.
Sprawdź także: Soda oczyszczona na pluskwy - działanie, skuteczność, porady
Ile żyją i jak rozwijają się pchły?
Wiesz już, jak wygląda pchła. Warto więc dowiedzieć się jeszcze, ile takowa pchła może… przeżyć. Otóż, jedna pchła żyje do półtora roku. Ich największą ilość można zaobserwować ciepłą porą, zwłaszcza pod koniec lata. Pchła ptasia czy ludzka może żyć pozbawiona pokarmu w temperaturze:
- od 0 do 15 st.C (do 396 dni),
- od 18 do 20 st. C (do 90 dni),
- od 20 do nawet 37 st. C (do 5 dni).

Pchły rozwijają się całkowicie. Co to oznacza? Otóż samica może złożyć do 450 jaj – najczęściej pozostawiając je w szparze podłogi, szczelinie w szafce, piasku, szmatach czy śmieciach. Pchły mogą także złożyć jaja w sierści, a z niej będą spadać na podłogę. Jaja pcheł przekształcają się następnie w białe larwy, które nie mają nóg. Larwy zamieniają się w poczwarki, a te z kolei już w dojrzałe owady.
Pchły uwielbiają żywić się krwią ludzką oraz krwią zwierząt ciepłokrwistych. Jakoś specjalnie nie wiążą się z jednym konkretnym gatunkiem zwierzęcia czy człowieka, a często mogą go w trakcie swojego życia zmieniać nawet kilkukrotnie. Warto w takim przypadku od razu odnaleźć jakieś domowe sposoby na pchły w domu, ponieważ insekty będą żywić się krwią przeciętnie co 2 godziny! Pchła ludzka może żerować na ciele człowieka ok. 15 minut, a na psim ciele już do nawet 4 godzin. Skoro wiesz, jak wyglądają pchły ludzkie i ile żyją, może warto zabrać się za zwalczanie pcheł?
Jak wygląda ugryzienie pchły?
Niestety, ale ugryzienia pcheł nie należą do przyjemnych. Pchła może ukąsić, kiedy np. bawisz się ze swoim kotem albo psem. W momencie, gdy insekt dostanie się na skórę, przebije ją i dopadnie się wówczas do naczyń krwionośnych. Takie miejsce szybko się zaczerwieni, zacznie swędzieć, a wokół ugryzienia pojawi się obrzęk. Jakie choroby bądź schorzenia może przenieść lub wywołać ugryzienie pchły kociej i psiej?
- anemię,
- tyfusa plamistego,
- dwoinkę zapalenia płuc,
- tularemię,
- salmonellę,
- tasiemca,
- alergiczne zapalenie skóry,
- bakteryjną chorobę kociego pazura.
- gorączkę,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- bóle głowy,
- zmęczenie,
- zapalenie mózgu,
- zapalenie szpiku kostnego,
- zaburzenie pracy przewodu pokarmowego.

Jeżeli pchła już zaatakowała, warto będzie przetrzeć ranę amoniakiem, błyskawicznie wskoczyć do wanny i wyprać ciuchy. Szczególne komplikacje po kontakcie z pchłami mogą wystąpić u dzieci.
Sprawdź także: Chcesz się pozbyć pluskiew z domu? Poznaj najlepsze naturalne sposoby
Domowe sposoby na pchły w domu
Jak skutecznie pozbyć się pcheł? Choć usunięcie pcheł z otoczenia na stałe jest praktycznie niemożliwe, w domu można z nimi skutecznie walczyć. Jakie metody sprawdzą się najlepiej w eliminacji tych uciążliwych insektów – zarówno u ludzi, jak i zwierząt?
- Dbanie o higienę – po ukąszeniu pchły warto dokładnie umyć skórę, aby uniknąć podrażnień i ewentualnych infekcji.
- Szybka reakcja w domu – kluczowe jest szybkie zlokalizowanie źródła problemu i podjęcie działań, zanim insekty się rozprzestrzenią.
- Dokładne sprzątanie i odkurzanie – szczególną uwagę należy poświęcić miejscom, gdzie gromadzi się kurz, np. w szczelinach podłogowych, zakamarkach mebli czy pod dywanami. Pchły preferują ciemne i zakurzone przestrzenie.
- Mycie drewnianych podłóg – skuteczną metodą jest użycie gorącej wody z chlorkiem, a następnie wtarcie terpentyny i pasty do drewna. W szpary i listwy warto nanieść czysty amoniak lub odrobinę naftaliny.
- Wykorzystanie intensywnych zapachów – pchły nie tolerują woni mięty, eukaliptusa, róż, liści paproci, goździków czy cytryny. Warto umieścić je w bawełnianych woreczkach w szafach i pościeli oraz regularnie je wietrzyć. Dodatkowo można stosować olejki eteryczne o tych aromatach na skórę, co skutecznie odstraszy insekty.
Dzięki tym metodom można znacznie ograniczyć obecność pcheł w domu i ochronić siebie oraz domowe zwierzęta przed ich ukąszeniami.
Sprawdź także: Jak wygląda ugryzienie pluskwy domowej? Poznaj domowe sposoby na ukąszenia