Widzisz takie ślady ukąszenia u swojego dziecka? Sprawdź, jaki owad je zrobił

Nie zawsze łatwo rozpoznać ugryzienie pluskwy, ponieważ może przypominać ślady po innych owadach. Nawet dermatolog czasem mylnie diagnozuje je jako reakcję alergiczną. W tym poradniku podpowiadamy, jak odróżnić ukąszenia pluskiew od innych pogryzień, gdzie szukać tych szkodników w domu oraz jak postępować w przypadku reakcji skórnej po ich ugryzieniach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Charakterystyka ugryzienia różnych owadów
Ukąszenia różnych owadów mogą wyglądać podobnie, ale różnią się charakterystycznymi cechami. Ugryzienie muchy końskiej czy kleszcza jest zupełnie inne niż ślad po pluskwie domowej. Mucha końska zostawia bolesny, twardniejący bąbel z możliwym zaczerwienieniem, a ugryzienie kleszcza jest zazwyczaj pojedyncze – jeśli przenosi boreliozę, wokół pojawia się charakterystyczny rumień w kształcie okręgu. W przeciwieństwie do pluskiew, te owady zwykle gryzą na zewnątrz, a nie w domowych warunkach.
Niektóre osoby obawiają się również żuków domowych, jednak większość z nich, jak np. mącznik młynarek, nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Mimo mocnych szczęk ich larwy żerują głównie na suchej żywności i mogą przegryzać opakowania. Podobnie karaluchy i prusaki nie gryzą, ale zanieczyszczają jedzenie, co czyni je szkodnikami o innym rodzaju zagrożenia.
Sprawdź także: Pluskwy w mieszkaniu? Poznaj te przyczyny, a wyeliminujesz problem!
Ukąszenia pluskwy a ukąszenie pchły lub komara
Owadami, które mogą pić naszą krew, również w domu są pchła i komar. Dodatkową przeszkodę w rozpoznaniu ugryzień stanowi podobieństwo między bąblami po komarze, pchłach i pluskwach. Ugryzienie komara wygląda jak mały bąbel, jest zaczerwienione i mocno swędzi. Patrząc na ugryzienie pluskwy u dziecka lub u dorosłego zauważymy jednak charakterystyczny potrójny ślad. To ten ostatni jest sygnałem alarmowym. Najczęściej drobne obrzęki są ułożone w jednym rzędzie po trzy lub więcej. Charakterystyką ukąszeń pluskiew jest m.in. to, że długo się utrzymują. W przeciwieństwie do śladów po komarze, które potrafią zniknąć po kilku godzinach.
Kolejny ważny ślad po pluskwach to miejsce, w którym ukąszenia pojawiają się na ciele. Ponieważ żerują one w łóżkach i materacach, najczęściej między godziną 24 a 5 rano, to mają dostęp do naszych pleców, karku, nóg. Tu należy szukać pamiątki po pluskwie. Niestety z tego samego powodu ślady ugryzień można łatwo pomylić z alergią.
Dla porównania ukąszenia pcheł to duża ilość małych czerwonych punkcików, bez opuchlizny. Najczęściej nie występują na całym ciele, tylko w dolnych partiach nóg.

Ugryzienie pluskwy u dziecka
Zauważyliśmy ugryzienie pluskwy u dziecka, ale nie jesteśmy pewni czy to faktycznie pluskwa? Żeby rozpocząć skuteczne leczenie, trzeba się upewnić. Dlatego po zauważeniu ugryzień trzeba poszukać pluskwy domowej. Nie jest to trudne, jeżeli mamy porządek w mieszkaniu. Wystarczy poszukać w pobliżu łóżka osoby pogryzionej. Najczęstsze miejsca przebywania pluskiew to:
- łóżko,
- materac,
- podłoga pod łóżkiem,
- ściana,
- zakamarki za naderwaną tapetą itp.
W przeciwieństwie do moli czy karaluchów nie znajdziemy pluskiew ani w żywności, ani w szafie z ubraniami, ponieważ żywią się wyłącznie krwią.
Dorosła pluskwa wygląda nieco podobnie do kleszcza lub małego pluskwiaka, jest ciemnobrunatna, ma spłaszczone ciało, dorasta do 5-6 mm długości. Nienajedzona ma nieco owalny odwłok. Jajeczka pluskiew wyglądają jak małe, blade kulki.
Sprawdź także: Jeśli obserwujesz w domu obecność pluskiew, musisz przetestować te preparaty
Jak znaleźć i zniszczyć gniazda pluskiew?
Jeśli dziecko zostało pogryzione przez pluskwy, oprócz łagodzenia objawów konieczne jest szybkie działanie w celu ograniczenia ich populacji i zapobiegania kolejnym ukąszeniom. Warto zacząć od domowych metod – wyprać pościel w gorącej wodzie, a następnie przeprasować ją parą, dokładnie odkurzyć i, jeśli to możliwe, wymienić łóżko. Pluskwy często ukrywają się w szczelinach, więc malowanie ścian zamiast tapetowania może pomóc w ich eliminacji.
W trudniejszych przypadkach konieczne może być wezwanie profesjonalnej ekipy DDD. Należy jednak unikać metod opartych na gazowaniu, zwłaszcza w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko – skuteczniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem może być zamgławianie.
Pluskwy mogą pojawić się w domu na wiele sposobów – przeniesione z hotelu, mieszkania znajomych lub od sąsiadów. Jeśli problem pochodzi z sąsiedztwa, warto poinformować o tym sąsiadów i wspólnie podjąć działania. Dodatkowo uszczelnienie przejść między mieszkaniami pomoże zapobiec ponownemu przedostawaniu się tych uciążliwych pasożytów.

Jak leczyć ugryzienie pluskwy u dziecka?
Objawy pogryzienia mogą być bardzo różne. Każdy organizm reaguje inaczej. Na ciele niektórych osób w ogóle nie widać nawet małych bąbli. U innych może wystąpić reakcja alergiczna o różnym stopniu nasilenia. Sposoby leczenia będą więc zależeć od tego, jak dany organizm reaguje na ukąszenia. Do podstawowych objawów należą wymienione wcześniej bąble. Głównym problemem jest dokuczliwe swędzenie. W tym przypadku wystarczy przetrzeć ślad spirytusem. Można też zastosować prosty miejscowy lek na ukąszenia, który dostaniemy w każdej aptece.
Czasem do objawów dochodzi złe samopoczucie np. mdłości, podniesiona temperatura, zawroty głowy. Jednak taka reakcja po pluskwach jest niezwykle rzadka. Częściej jest to tylko bardziej rozległy ślad po pogryzieniu, który wygląda trochę jak po silnym poparzeniu pokrzywami. W jednym i drugim przypadku można zacząć leczyć za pomocą leku antyhistaminowego lub wapna. W przypadku objawów szoku anafilaktycznego trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza.
Niektórzy obawiają się chorób zakaźnych przenoszonych przez pluskwy. Nie ma potwierdzenia, że owady te rzeczywiście przenoszą jakiekolwiek bakterie i wirusy. Podejrzewa się, że mogą zarażać gronkowcem złocistym. Jeżeli ty lub twoje dziecko zostaliście pogryzieni przez pluskwy, to warto obok leczenia ugryzień zrobić sobie badania na zakażenia przenoszone przez insekty pijące krew. Zarówno gronkowca, jak i inne choroby tego typu (np. boreliozę) trzeba potem długo leczyć. Zwłaszcza w przypadku tego pierwszego dobranie właściwego leku jest bardzo trudne. Natomiast boreliozę należy leczyć jak najszybciej, wtedy są szanse na szybkie zlikwidowanie bakterii.
Niebezpieczne czy nie pluskwy są jednak przede wszystkim dokuczliwym pasożytem, który nie pozwala nam spokojnie spać i powoduje nieprzyjemne swędzenie. Dlatego warto jak najszybciej się ich pozbyć.
Sprawdź także: Masz je w domu? My mamy na nie skuteczne sposoby zwalczania!