Ten owad potrafi dać się we znaki! Na szczęście są na niego sposoby
Mucha końska to owad, którego ugryzienie może sprawiać spory dyskomfort, a u niektórych wywoływać silne reakcje alergiczne, w tym szok anafilaktyczny. Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie unikać tych owadów i je zwalczać. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak odstraszyć muchę końską oraz sprawdzone domowe sposoby na łagodzenie skutków jej ukąszeń.
Z tego artykułu dowiesz się:
Charakterystyka muchy końskiej
Muchy końskie, w przeciwieństwie do drobniejszych kąsających owadów, trudno przeoczyć. Te muchówki najczęściej rozmnażają się w pobliżu zbiorników wodnych i terenów wilgotnych, choć można je spotkać także w okolicach stajni czy pastwisk, gdzie atakują zwierzęta, takie jak konie i bydło. Wyglądem przypominają większe muchy domowe, ale są jaśniejsze, mają brązowe pasy i osiągają długość do 12 mm. Charakterystyczne tęczowe oczy samic są rozdzielone, podczas gdy u samców są złączone. Gryzą głównie samice, które potrzebują krwi do złożenia jaj.
Największe ryzyko ukąszenia występuje latem, kiedy muchy końskie się rozmnażają. Przyciąga je wilgotna, rozgrzana i błyszcząca skóra, dlatego szczególnie warto stosować środki odstraszające podczas kąpieli w rzece lub na basenie.
Warto zaznaczyć, że mucha końska to nie to samo, co strzyżak jeleni – popularnie zwany „kleszczem ze skrzydełkami”. Strzyżak również żywi się krwią ssaków, ale najczęściej atakuje w lasach i ma inne środowisko bytowania.
Sprawdź także: Czy ten owad jest groźny dla człowieka? Prawie nikt go nie zna
Jak wygląda ukąszenie muchy końskiej?
Kiedy ugryzie mucha końska, to ból czujemy natychmiast. Z czasem może się on nasilić, a skutki ukąszenia utrzymują się nawet do dwóch tygodni. I tak mamy szczęście, jeżeli nie jesteśmy uczuleni. Niektóre osoby mogą zareagować szokiem anafilaktycznym. Zdarzały się nawet przypadki śmiertelne. Na pewno zaś możemy mieć popsuty urlop przez ugryzienie muchy końskiej.
Główną przyczyną bólu jest to, że mucha końska nie ma w ślinie substancji znieczulających. Jest na tyle wytrzymała na uderzenia i zwrotna, że po prostu nie musi się czaić ze swoimi zamiarami. Dodatkowo posiada ostre szczęki, które rozcinają kawałek skóry. Z tych powodów ból możemy odczuwać już w momencie ugryzienia przez muchę końską.
Ponieważ rozcięty został kawałek skóry, może się pojawić krew. Tym bardziej że ślina much końskich zapobiega krzepnięciu krwi. Po pewnym czasie zaczyna zaś powstawać obrzęk, rumień i pojawia się świąd.
Następnie miejsce twardnienie i narasta miejscowa gorączka. Jeżeli ugryzienie zostanie zaniedbane, to może również wdać się zakażenie. Jest to szczególnie częste u dzieci, które trudno powstrzymać przed rozdrapywaniem swędzącego i bolącego miejsca.
Jeśli już doszło do ukąszenia, to pozbycie się objawów może być dość kłopotliwe.
Czy ugryzienie muchy końskiej jest niebezpieczne?
Ból i inne dolegliwości są do zniesienia, jednak ugryzienia mogą mieć też inne konsekwencje. Mucha końska lata w różnych miejscach. Gryzie zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Dlatego może przenosić groźne bakterie, wirusy i pasożyty. Jak wspomnieliśmy wyżej, ugryzienie tego owada może powodować nawet bardzo silne reakcje alergiczne. Z zagrożeń związanych z przenoszeniem chorób najczęściej wymienia się:
- bakterie wąglika
- wirus wywołujący polio
- larwy niektórych pasożytów
- bakterie wywołujące boreliozę.
Wbrew pozorom to nie kleszcz ze skrzydełkami, ale właśnie mucha końska i jej ukąszenia narażają nas na tę niebezpieczną chorobę. To prawdopodobnie najważniejsze powody, dla których powinno się zwalczać oraz unikać tej muchówki.
Jak uniknąć ukąszenia? Domowe sposoby
Istnieje wiele metod ochrony przed ukąszeniami muchy końskiej, a jedną z najbardziej naturalnych jest stosowanie zapachów, które odstraszają owady. Muchy końskie, podobnie jak wiele innych owadów, nie tolerują zapachu kocimiętki. Roślina ta, przypominająca wyglądem miętę, jest wyjątkowo skuteczna w odstraszaniu tych muchówek. Osoby narażone na poważne reakcje po ugryzieniu mogą również korzystać z aerozoli zawierających permetrynę – syntetyczną substancję toksyczną dla owadów. Należy jednak pamiętać, że preparaty z permetryną są szkodliwe dla organizmów wodnych, dlatego nie zaleca się ich stosowania przed wejściem do wody. Natomiast świetnie sprawdzają się podczas spacerów w wilgotnych i podmokłych terenach. Po kąpieli warto użyć sprayu, aby zapewnić sobie dodatkową ochronę.
Kolejnym skutecznym rozwiązaniem jest noszenie odzieży zakrywającej ciało, najlepiej wykonanej z grubego materiału, takiego jak płótno. Choć taki strój może być mniej komfortowy w upalne dni, znacznie zmniejsza ryzyko ukąszenia, które latem jest największe. Wybór odpowiednich ubrań i repelentów pozwoli skutecznie chronić się przed muchami końskimi w różnych warunkach.
Sprawdź także: To prosta pułapka, dzięki której raz na zawsze pozbędziesz się powszechnych szkodników
Jaki preparat przeciw ukąszeniom wybrać?
Nie zawsze da się uniknąć ugryzienia przez muchę końską. Równie ważne jest właściwe postępowanie po spotkaniu z tą nieprzyjemną muchówką. Ze względu na specyfikę objawów, które wywołuje ugryzienie, trzeba dobrać adekwatne środki. W przypadku ciężkiej reakcji alergicznej podajemy produkt z wapniem lub lekki lek antyhistaminowy i wzywamy pogotowie.
Ponieważ mucha końska może przenosić choroby, to ślad po ukąszeniu powinno się najpierw zdezynfekować. Co jeszcze można podać?
Środek przeciwalergiczny lub wapno. Najlepiej podać je po każdym ukąszeniu, niezależnie od uczulenia. Zmniejsza ono reakcję organizmu na ugryzienie.
Maść (lub inny miejscowy środek) o działaniu przeciwhistaminowym. Tego typu preparaty są dobre na złagodzenie świądu i opuchlizny.
Kostka lodu lub butelka z zimną wodą (zwłaszcza jeśli jesteśmy z dala od lodówek). Chłodzenie miejsca po ukąszeniu również pomaga pozbyć się bólu i swędzenia.
Ocet i soda – tak, na pewno czytaliście już, że są to środki na wszystko. Okazuje się jednak, że są również dobre na ukąszenia owadów. Papka zrobiona z sody z wodą, przyłożona w miejscu ukąszenia, skutecznie zmniejsza opuchliznę i ból. Octem nasączamy wacik i przykładamy w miejscu, gdzie ugryzł nas owad. W przypadku stosowania tych środków trzeba mieć jednak cierpliwość. Okład musimy czasem zostawić na kilka godzin, żeby pozbyć się bólu i opuchlizny.
Zwalczanie muchy końskiej
Domowe sposoby na ukąszenia muchy końskiej są bardzo przydatne, ale warto też wiedzieć jak zwalczać te owady. Wspomnieliśmy już, że permetryna to dobry odstraszacz owadów. Ale jest to przede wszystkim silnie trujący preparat owadobójczy. Dlatego można z jego pomocą skutecznie zwalczać muchę końską, nie tylko udaremniać jej ugryzienia. Przy okazji może pomóc przeciw wielu innym owadom. Przede wszystkim kleszczom. W rolnictwie stosuje się ją również do ochrony niektórych upraw.
Fakt, że jest to tak skuteczny środek, ma również swoją ciemną stronę. Trzeba go używać ostrożnie, bo szkodzi organizmom wodnym. Nie powinny go też stosować kobiety w ciąży.
Z innych środków udaremniających ugryzienia można wymienić środki owadobójcze dostępne w aptekach i drogeriach. Niestety ich skuteczność bywa różna. Trzeba doczytać opis i wybrać takie, które naprawdę udaremnią ugryzienie.
Pułapki na muchę końską
Muchy końskie przyciągają ciepłe, ciemne i wilgotne powierzchnie, dlatego ich zwalczanie może odbywać się nie tylko za pomocą środków chemicznych, ale również metod fizycznych. Jednym z prostych sposobów jest wykorzystanie pułapek w formie ciemnej kuli z lejem nad nią, które można kupić lub samodzielnie skonstruować. Taka pułapka przypomina lampę z abażurem, gdzie zamiast żarówki znajduje się czarna kula.
Ochrona ograniczona do konkretnego obszaru, np. mieszkania, jest łatwiejsza – wystarczy zamontować na oknach siatki lub drobną moskitierę, które skutecznie chronią również przed innymi owadami. Można też zastosować lampy owadobójcze, ale przed zakupem warto sprawdzić, czy będą skuteczne także na muchy końskie.
Muchy końskie są wyjątkowo wytrzymałe i trudne do zwalczenia – mogą przetrwać nawet wielokrotne uderzenia dłonią lub łapką na muchy. Ich ukąszenia są bolesne, a ślady mogą utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie. Z tego powodu warto nie tylko wiedzieć, jak się ich pozbywać, ale także jak ich unikać.
Noszenie jasnych, luźnych i matowych ubrań zmniejsza ryzyko ukąszenia, ponieważ owady te preferują ciemne i błyszczące powierzchnie. Unikanie perfum oraz stosowanie środków odstraszających owady to kolejne skuteczne metody. Po kąpieli w rzece lub basenie warto natychmiast się osuszyć i założyć ochronny strój, aby ograniczyć ryzyko ataku.
Muchy końskie pojawiają się głównie latem w pobliżu zbiorników wodnych – miejsc, które chętnie odwiedzamy w upalne dni. Ze względu na bolesność ukąszeń i możliwość zakażenia, ich unikanie i skuteczne zwalczanie powinno być priorytetem.
Sprawdź także: Skąd biorą się małe muszki w domu? Mamy na nie sposoby!