Jaki preparat na mrówki wybrać? Przegląd najlepszych środków
Mrówki to jedni z najbardziej nieproszonych i uporczywych gości w domu. Ich niewielkie rozmiary i skłonność do budowania gniazd w trudno dostępnych miejscach sprawiają, że walka z nimi bywa wymagająca. Mogą powodować spore szkody zarówno we wnętrzu domu, jak i w ogrodzie. Sprawdź, które preparaty na mrówki są najskuteczniejsze i poznaj sprawdzone domowe metody na ich zwalczanie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sposoby i środki na mrówki w domu i ogrodzie
Jak skutecznie pozbyć się mrówek? W sklepach dostępne są liczne środki w różnych formach, lecz najlepszym wyborem są preparaty uniwersalne, które nie tylko eliminują mrówki przy bezpośrednim kontakcie, ale również niszczą całe gniazda. Doskonałym przykładem jest proszek marki Bros do użytku w domu i ogrodzie. Można go posypać na ścieżki mrówek lub rozpuścić w wodzie i spryskać trasy oraz gniazdo. Mrówki zabierają ziarenka do gniazda, co pozwala na likwidację całej kolonii.
Preparat marki Effect działa zupełnie inaczej. Przeznaczony do zwalczania mrówek, karaluchów i prusaków, jest idealny do zastosowania w ogrodzie. Działa kontaktowo, więc owad ginie zaraz po zetknięciu się ze środkiem. Choć nie dociera do gniazda, rozsypany w odpowiednich miejscach skutecznie eliminuje robotnice na trasach. Stosowanie go w domu nie rozwiązuje problemu w pełni, gdyż nie zniszczy całego gniazda. Koszt obu preparatów wynosi około 25 zł.
Sprawdź także: Pułapka na mrówki domowej roboty krok po kroku
Jaki preparat na mrówki w domu?
Zwalczanie mrówek w domu może być trochę trudniejsze, ponieważ nie wszystkie preparaty nadają się do zastosowania w pomieszczeniach. W tym wypadku proszek nie zawsze jest najlepszym wyjściem – może się przedostawać pod panele lub po prostu roznosić po domu. Nie mogą go zastosować właściciele psów czy kotów, które mogą próbować rozsypanej na podłodze substancji.
Dlatego preparat na mrówki w domu najczęściej ma formę płynu. Dobrym przykładem jest ANT STOP Mrówki marki Substral. To środek do zwalczania mrówek w wygodnej butelce z rozpylaczem, bezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych. Jego wada jest taka, że musisz wiedzieć, gdzie znajduje się gniazdo mrówek i tam go rozpylić, ale to zazwyczaj można rozpoznać po zwiększonej aktywności insektów w jakimś rejonie. Warto także rozejrzeć się, czy wokół nie ma innych gniazd satelickich. Jeśli ich nie zniszczysz, problem mrówek będzie powracał. Cena butelki o objętości 750 ml to 30-35 zł.
Domowe sposoby na pozbycie się mrówek
Mrówki można zwalczać nie tylko przy użyciu chemicznych preparatów, ale także naturalnymi metodami. Domowe sposoby na te owady opierają się na podobnej zasadzie jak stosowanie proszku – rozsypany środek jest zbierany przez mrówki, które zanoszą go do gniazda i giną po jego spożyciu.
Tak działa na przykład proszek do pieczenia lub boraks. Wystarczy rozsypać je w pobliżu gniazda lub na trasach, którymi poruszają się mrówki. Aby zwiększyć skuteczność, możesz zmieszać proszek do pieczenia z ugotowanym żółtkiem – zapach przyciągnie owady, dzięki czemu chętniej go zbiorą.
Sprawdź także: Jak odstraszyć myszy? Wykorzystaj te produkty i zapachy
Jak pozbyć się mrówek naturalnymi środkami?
Naturalne sposoby możesz wykorzystać także po to, by po prostu odstraszyć insekty. Skuteczne środki na mrówki to nie tylko te, które zabijają kolonię, lecz także takie, które nie dopuszczają do jej zagnieżdżenia się. Może ci się przydać do tego cynamon. Mrówki nienawidzą jego zapachu, skutecznie je odstrasza. Cynamon może posłużyć ci za wysypanie granicy, przez którą mrówki nie mogą przejść. To dobry sposób, jeśli wiesz, którędy zazwyczaj dostają się do domu. Jeśli są to na przykład drzwi balkonowe lub wentylacja, musisz wokół nich rozsypać cynamon. Dla mrówek będzie to nieprzekraczalna granica.
Dobrym sposobem na preparat do zwalczania mrówek jest odstraszanie ich zapachem. Te małe szkodniki podobno nie znoszą zapachu pomidorów. Wystarczy położyć obok gniazda kilka liści pomidorów, by mrówki zaczęły się ewakuować. Niestety, działanie domowych sposobów może trochę potrwać, zanim zauważysz, że mrówki zniknęły.
Sprawdź także: Myszy w domu na strychu i w piwnicy - jak się ich pozbyć?