Omacnica spichrzanka w domu, czyli sposoby zawalczania moli spożywczych
Szkodniki kuchenne, takie jak mklik mączny czy omacnica spichrzanka, to jedne z najbardziej uciążliwych domowych intruzów. Mole spożywcze, znane też jako omacnica spichrzanka, oraz chrząszcze, np. żywiak chlebowiec, potrafią skutecznie zniszczyć zapasy suchej żywności. Jak skutecznie je zwalczyć i zabezpieczyć kuchnię? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
Omacnica spichrzanka, czyli mole spożywcze w domu
Omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella) to jedna z najczęściej spotykanych odmian moli spożywczych, która pojawia się głównie od wiosny do jesieni, choć w ogrzewanych pomieszczeniach może przetrwać cały rok. Dorosłe osobniki, które widzimy w kuchni, to znak, że w naszym pożywieniu mogą znajdować się także jaja i larwy.
Charakterystyczny wygląd omacnicy wyróżnia ją spośród innych szkodników. Jej skrzydła, przypominające wzory indiańskich pledów, przyniosły jej angielską nazwę „indiańska ćma” (Indian moth). Ma niewielką główkę z długimi czułkami oraz odwłok ukryty pod skrzydłami.
Mole spożywcze, podobnie jak mklik mączny, składają jaja w opakowaniach z suchą żywnością, taką jak mąka, kasze, suszone grzyby czy herbata. Na tym etapie są one niewidoczne gołym okiem. Dopiero po 8-10 dniach wykluwają się larwy, które stanowią największe zagrożenie, niszcząc zapasy żywności i pozostawiając w niej odchody. Dorosłe mole nie żywią się pokarmem, lecz koncentrują się na rozmnażaniu – jedna samica może złożyć nawet 400 jaj (u mklika mącznego około 200).
Mole kuchenne z łatwością dostają się do mieszkań z magazynów i młynów, często razem z już zainfekowaną żywnością. Nawet w czystym domu mogą pojawić się dorosłe osobniki, jeśli w zakupionym produkcie wcześniej przetrwały jaja lub larwy.
Sprawdź także: Mól włosienniczek - wygląd, opis i metody zwalczania
Sposoby na zwalczanie omacnicy spichrzanki
W pomieszczeniach przemysłowych zwykle stosuje się środki chemiczne, opryski lub promieniowanie ultrafioletowe. Jednak w domu nie każdy może sobie pozwolić na taką formę zwalczania moli zbożowych. Dwie najczęściej stosowane metody to:
- Wymrażanie – chociaż omacnica spichrzanka jest dość odporna na duże różnice temperatur, to w temperaturze ujemnej ginie. Istnieją dwa sposoby zwalczania moli kuchennych za pomocą zimna. Jeden możemy przeprowadzić we własnym zakresie, wkładając zakażoną żywność do zamrażarki lub dokładnie wietrząc kuchnię w bardzo mroźny dzień. Drugi sposób to zamówienie ekipy, która potraktuje omacnicę suchym lodem o temperaturze -80 stopniu. W większości przypadków wystarcza jednak -15 stopni.
- Wygrzewanie – plodia interpunctella czuje się dobrze w cieple, ale nie przeżyje żaru. Można ją więc potraktować specjalnymi lampami grzewczymi, wytwarzającymi temperaturę do 50-52 stopni Celsjusza. To też wymaga zamówienia specjalistów ze sprzętem.
Obie metody działają na szkodniki we wszystkich stadiach cyklu rozwojowego. Możemy więc nie tylko pozbyć się motyli, ale jaj moli oraz uciążliwych larw.
Jest to też dobry sposób na zlikwidowanie innych lokatorów naszego jedzenia. Na przykład żywiaka chlebowca. Ten niewielki chrząszcz ma system żerowania i rozmnażania podobny do moli zbożowych.
Poza powyższymi metodami można zastosować promieniowanie ultrafioletowe, zamgławianie lub ozonowanie. Wszystkie te metody wymagają jednak zaproszenia profesjonalnej ekipy dezynsekcyjnej. Dlatego decydują się na nie przede wszystkim właściciele magazynów, młynów i sklepów spożywczych. Opryski i zamgławianie środkami owadobójczymi jest problematyczne. Zwłaszcza jeżeli chcemy je przeprowadzić w kuchni.
Po zabiciu szkodnika bez użycia środków trujących (np. po wymrożeniu) część żywności można przesiać i odzyskać. Jednak bezpieczniej jest się jej pozbyć.
Sprawdź także: Szubak dwukropek w domu i najlepsze sposoby zwalczania chrząszcza
Jak się chronić przed molami spożywczymi?
Cykl rozwojowy omacnicy spichrzanki (Plodia interpunctella) sprawia, że trudno całkowicie wyeliminować ryzyko jej powrotu. Warto jednak podjąć kroki, które utrudnią szkodnikom dostęp do żywności. Nawet jeśli przyniesiemy do domu zakażone produkty, uniemożliwimy im zainfekowanie pozostałych zapasów.
Aby ochronić żywność przed omacnicą i żywiakiem chlebowcem, należy przechowywać suche produkty w szczelnych pojemnikach, najlepiej szklanych słoikach lub metalowych puszkach. Materiały te są odporne na silne szczęki szkodników, które potrafią przegryźć nawet grube opakowania foliowe dzięki zdolności trawienia celulozy. Warto również regularnie wietrzyć pomieszczenia w chłodne dni oraz przeglądać zapasy, zwracając uwagę na charakterystyczne pajęczynki, które tworzą larwy moli.
Skuteczne zwalczanie moli spożywczych wymaga cierpliwości i precyzji. Kluczowe jest dokładne usunięcie źródeł infestacji i eliminacja wszystkich potencjalnych miejsc rozwoju szkodników w przechowywanych produktach.