Masz je w domu? Sprawdź najlepsze sposoby na ich zwalczanie
Choć to pluskwa domowa jest najczęstszym problemem, pluskwiaki to ogromna grupa obejmująca aż 40 tysięcy gatunków. Ich rozpoznanie bywa proste, lecz skuteczna eliminacja to spore wyzwanie. Sprawdź, jak skutecznie zwalczać te insekty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda pluskwiak domowy?
Pluskwy domowe mogą stać się uciążliwym problemem. Ta liczna rodzina owadów jest niezwykle różnorodna, choć w naszych domach pojawia się tylko kilka gatunków o podobnym wyglądzie i rozmiarach. Większość pluskwiaków odżywia się sokami roślinnymi, jednak niektóre z nich wybierają krew zwierząt lub ludzi, co czyni je szczególnie niebezpiecznymi w mieszkaniach.
Jednym z nich jest pluskwa domowa – niewielki owad o długości 4 mm i szerokości około 2 mm. Te insekty są widoczne gołym okiem, ponieważ mają ciemnobrązową barwę. Ich spłaszczony kształt sprawił, że zyskały swoją nazwę. Dawniej były powszechnym problemem na całym świecie, ale w rozwiniętych krajach udało się je niemal wyeliminować. Niestety, od kilku lat znów wracają, coraz częściej pojawiając się w hotelach i mieszkaniach.
Sprawdź także: Jak wyglądają szkoczogonki? Pozbędziesz się ich jednym produktem!
Szkody wyrządzane przez pluskwiaki w domu
Chociaż pluskwiaki są tak niewielkie, mogą naprawdę narobić przykrych szkód. Są to pasożyty ssąco-kłujące, co oznacza, że wgryzają się w skórę, by żywić się krwią swojej ofiary. Najczęściej padają nimi niestety ludzie. Pluskwy w domu mają upodobanie do chowania się w tapicerowanych meblach. Zamieszkują poduszki kanap, wyściółkę krzeseł i, co najgorsze, także materace łóżek. Żerują w nocy, więc zaatakowana osoba budzi się z małymi czerwonymi kropkami na ciele, które mogą wyglądać jak wysypka.
Największym problemem ze zwalczaniem pluskiew jest to, że nie od razu orientujemy się, że w mieszkaniu zadomowiły się te insekty. Jeśli nie złapiemy robaka, może nam się wydawać, że drobne krostki na ciele to alergia, uczulenie na proszek do prania lub podrażnienie skóry.
Pluskwa domowa rozmnaża się zaskakująco szybko. Początkowo ugryzień może być niewiele, jednak z czasem robaki mogą stać się naprawdę poważnym problemem. Kiedy jest ich dużo, wyczuwalny staje się ich charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach. Pluskwy plują sokiem, którego woń jest bardzo silna. W przypadku pojedynczych insektów jest to prawie niewyczuwalne, ale kiedy w naszym materacu pojawi się cała kolonia, sypialnia niestety po prostu zaczyna śmierdzieć. Z tych powodów zwalczanie pluskwiaków należy zacząć natychmiast. Zwlekanie czasami oznacza… przymusowy remont i pozbycie się wszystkich mebli.
Zwalczanie pluskwiaków domowymi sposobami
Jak skutecznie pozbyć się pluskiew z domu? Aby zwalczyć pluskwy domowe, należy rozpocząć od gruntownego sprzątania wszystkich zakamarków. Wskazane jest wypranie pościeli oraz pokrowca na materac, a także czyszczenie zasłon i firan w wysokiej temperaturze. Warto również wyprać dywan – w niektórych przypadkach jego usunięcie może być konieczne. Dodatkowo należy zdjąć i wyprać tapicerkę mebli, a także odkręcić listwy przypodłogowe, by dokładnie oczyścić przestrzeń pod nimi.
Domowe metody zwalczania pluskiew bazują na zapachach, których te owady unikają. Skutecznym rozwiązaniem jest rozłożenie świeżych liści orzecha włoskiego lub fasoli. Dobrym sposobem jest także użycie pary wodnej w miejscach bytowania insektów – w tym celu sprawdzi się parownica do czyszczenia fug.
Sprawdź także: Ten produkt doskonale działa na rybiki, a znajdziesz go w kuchennej szafce
Zwalczanie pluskiew środkami chemicznymi
Jeśli jednak problem jest poważny lub pluskwy nie ustępują, należy zastosować środki chemiczne. Najlepiej jednak zatrudnić profesjonalną firmę do dezynsekcji. Używane przez nich produkty bardzo silnie działają. Wytępią wszystkie pluskwy, jednak zabieg trzeba powtórzyć, czasami nawet kilka razy.
Środki chemiczne zabijają pluskwiaki, ale nie złożone przez nie jajeczka, dlatego insekty mogą ciągle nawracać. Jeśli mieszkasz w bloku, koniecznie musisz zawiadomić spółdzielnię. Powinni przeprowadzić dezynsekcję w całym budynku, ponieważ pluskwy przemieszczają się do mieszkań sąsiadów i mogą od nich ciągle do ciebie wracać.
Sprawdź także: Masz ten produkt w domu i skutecznie zwalczysz nim mszyce