Masz wilgoć w domu? Z pewnością za chwilę pojawią się te robaki
Robaki w domu mogą pojawić się z różnych powodów – od pozostawionego jedzenia po wilgoć, która stwarza idealne warunki do ich rozwoju. Szczególnie często spotykane są w łazienkach i innych wilgotnych miejscach. Sprawdź, jakie owady najczęściej zamieszkują takie przestrzenie i dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się tych nieproszonych gości z naszego poradnika!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie robaki pojawią się w domu od wilgoci?
Wilgotne i ciepłe pomieszczenia przypominają tropikalny klimat, idealny dla wielu insektów. W temperaturze powyżej 25 stopni i dużej wilgotności ich rozmnażanie przebiega szybciej.
Robaki od wilgoci pojawiają się głównie w łazienkach, toaletach, a czasem także w kuchniach, zwłaszcza w okolicy zlewu. Problem nasila się w miejscach o słabej wentylacji, typowych dla bloków i kamienic, gdzie trudno skutecznie obniżyć wilgotność i temperaturę.
Dodatkowo ciemność, która przez większość doby panuje w łazienkach i toaletach, przyciąga owady szukające schronienia. Często można je zastać, zapalając światło nocą, kiedy w popłochu uciekają w poszukiwaniu cienia.
Sprawdź także: Brązowe robaki w domu? Wiemy, co to za szkodniki i jak się ich pozbyć
Te robaki przyciąga wilgoć
Środowisko wodne jest pierwotnym miejscem rozwoju dla wszystkich organizmów żywych. Nic dziwnego, że wilgoć przyciąga wiele małych żyjątek do naszego mieszkania. W ciepłych, wilgotnych pomieszczeniach chętnie przebywają bardzo różne insekty. Najczęściej spotykanymi w łazience i toalecie są rybiki. Te małe robaczki przywędrowały do nas właśnie z tropików. W strefie umiarkowanej żyją tylko w domach i innych ocieplanych pomieszczeniach, szukając środowiska, które będzie podobne do tropikalnego.
Do insektów, które chętnie zalęgają się w domu o zwiększonym poziomie wilgoci, należą też karaluchy i prusaki. Chociaż głównym czynnikiem, który je przyciąga, jest nieschowane jedzenie i otwarte śmietniki, to lepiej rozmnażają się w ciepłych, wilgotnych pomieszczeniach, niż tych regularnie wietrzonych i czyszczonych. Lubią wilgotność powietrza na poziomie 60% lub wyższym.
Poza robaczkami widocznymi gołym okiem wilgoć może przyciągnąć inne organizmy. Najbardziej dokuczliwymi dla alergików są roztocza. Jeżeli widzieliście kiedyś zdjęcia roztoczy, to łatwo zauważyć, że są krewniakami pająków. Te mikroskopijne insekty, żyjące w kurzu lepiej się rozwijają, jeżeli w pomieszczeniu wilgotność powietrza osiągnie poziom między 60 a 80%.
Jeżeli mieszkamy blisko lasu, to wilgoć i tropikalne warunki przyciągną też insekty z pobliskich zarośli. Możemy się spodziewać pająków, komarów, muszek i innych niechcianych gości.
Jak pozbyć się rybików?
Najczęściej robaki w domu od wilgoci to właśnie rybiki. Zwane inaczej wilgotniakami lub srebrzykami nie są bardzo szkodliwe. Mogą najwyżej niszczyć tapety, ponieważ klej i celuloza należą do ich menu. Srebrzyki w domu zwykle przez cały dzień są schowane w różnych zakamarkach. Można je spotkać w łazience, toalecie lub kuchni. Zwłaszcza w nocy możemy się natknąć ma małe, długie robaczki, przypominające rybki.
Można użyć kilku domowych sposobów, żeby pozbyć się rybików:
- Zlikwidować je w pułapce – jej najprostszą formą jest kartonik posmarowany miodem.
- Odstraszyć zapachem – najlepiej zastosować regularne mycie sanitariatów i zostawianie w nich substancji zapachowych nielubianych przez rybiki. Nadają się do tego m.in. olejek lawendowy, cytrynowy lub waniliowy.
- Odciąć od źródła pożywienia – po prostu dokładnie i regularnie sprzątać łazienkę i toaletę.
Rybików można pozbyć się też, używając mikstur domowej roboty. Niekoniecznie zadziała domowa mikstura na muszki owocówki, ponieważ zawarty w niej ocet odstrasza rybiki. Natomiast swoją rolę powinien spełnić boraks (kwas borowy) wymieszany z cukrem. Taką mieszankę można stosować w łazienkach, jeżeli w domu nie ma zwierząt i małych dzieci.
Sprawdź także: Ten produkt masz w domu i jest świetny na rybiki w łazience
Preparaty i środki na robaki w wilgotnych miejscach
Likwidacja insektów w wilgotnych zakamarkach domu bywa trudna. Warto więc sięgnąć po dostępne w sklepach preparaty i specjalistyczne pułapki.
Karaluchy, choć nie są typowymi wodnymi insektami, doskonale czują się w wilgoci, która sprzyja ich rozmnażaniu. Wysoka wilgotność powietrza przyspiesza ich rozwój, a nocne żerowanie i szybkie poruszanie się sprawiają, że zobaczenie jednego oznacza obecność wielu.
Proces dezynsekcji karaluchów wymaga czasu i determinacji. Pierwszym krokiem jest zastosowanie trutki – zazwyczaj mieszaniny atraktora i trucizny – która działa z opóźnieniem. Ważne jest też dokładne sprzątanie, usuwanie odpadów w szczelnych pojemnikach oraz stosowanie odstraszających zapachów.
Meszki i komary skutecznie eliminuje lampa owadobójcza. Urządzenie, emitujące fioletowe światło, przyciąga owady, które następnie są rażone prądem. Choć idealnie sprawdza się w walce z owadami latającymi, nie jest odpowiednia do eliminacji rybików. Lampy montuje się w kuchniach, korytarzach lub na zewnątrz.
Inne przyczyny robaków w mieszkaniu
Chociaż rybiki ciągną do wilgoci, a karaluchom i wielu innym insektom sprzyja ona w rozwoju, to podstawowym czynnikiem przyciągającym jest zaniedbanie pomieszczeń. Długie, rybkowate robaczki żyjące w łazienkach żywią się zwykle resztkami zostawionymi w kątach. Jeżeli nie odstrasza ich żaden zapach, to będą żerować w najlepsze w każdej łazience.
Żeby się ich pozbyć, trzeba posprzątać i wywietrzyć pomieszczenia. Dzięki temu środowisko wodne, które przyciągało szkodniki, zostanie osuszone i wychłodzone. Jeżeli nie chcemy, że znów zalęgły się robaki w domu od wilgoci, to najlepszą metodą będzie regularne sprzątanie i czyszczenie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, dobrze jest też zostawić zapach lawendy (np. olejku lub suszu) albo nawet trochę soku z cytryny. Rybiki nie lubią też octu, o czym wspomnieliśmy wcześniej.
Pojawianie się robaków w domu od wilgoci jest normalnym zjawiskiem. Nie powinniśmy panikować, widząc kilka rybików. Jednak ich obecność może oznaczać, że powstało środowisko przyjazne i dla innych szkodników. Dlatego dobrze jest wiedzieć jak radzić sobie z różnymi insektami pojawiającymi się w wilgotnych pomieszczeniach.
Sprawdź także: Masz go w domu, a z jego użyciem szybko pozbędziesz się karaluchów