Jakie robaki można znaleźć w mące? Sprawdzamy i wyjaśniamy
Szkodniki w produktach spożywczych mogą całkowicie zniszczyć zapasy przechowywane w spiżarni. Szczególnie kłopotliwe są robaki w mące – mogą to być drobne owady, mole spożywcze czy niewielkie brązowe lub czarne chrząszcze. W naszym artykule wyjaśniamy, jak je rozpoznać, skąd pochodzą i jak skutecznie usunąć je z sypkich produktów spożywczych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie owady mogą się zalęgnąć w mące?
Owady, które zasiedlają mąkę, cukier czy makaron, obejmują wiele gatunków szkodników. Nasze kuchenne zapasy i magazyny są dla nich idealnym miejscem do żerowania. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia pod hasłem „robaki w mące”, by zobaczyć mole spożywcze, drobne chrząszcze czy różne larwy. Szczególnie przyciąga je mąka, która jest łatwa do przyswojenia i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Często występują również w kaszach i innych produktach ziarnistych.
Larwy wołka zbożowego rozwijają się wewnątrz ziaren, dlatego znajdziemy je w nieprzemielonej pszenicy, ryżu czy kukurydzy. Natomiast typowe szkodniki mączne to głównie larwy owadów latających, takich jak omacnica spichrzanka czy mklik mączny, które często nazywane są molami. W soli kuchennej owady raczej się nie pojawiają, ponieważ sól ma właściwości żrące. Jednak w soli czosnkowej lub ziołowej można czasem znaleźć pasożyty, które przyciąga jadalna część mieszanki, mimo obecności chlorku sodu.
Sprawdź także: Czy ten owad stanowi zagrożenie dla zdrowia? Możesz go znaleźć w szafce
Larwy, owady latające i żuki w mące
Mówiąc o robaczkach w produktach spożywczych, możemy mieć na myśli albo larwy, albo osobniki dorosłe. Które są szkodliwe? Jakie szkody mogą wyrządzać? W poniższej tabeli znajdziecie dokładne wyliczenie podstawowych szkodników.
Nazwa | Charakterystyka | Szkody |
---|---|---|
Omacnica spichrzanka | Typowe mole spożywcze. Larwa ma postać białej gąsienicy z brązową główką; Poczwarki są brązowe w oprzędzie; Dorosłe osobniki posiadają parę szaro-brązowych skrzydełek z charakterystycznym granatowym paskiem i długie czułki. Rozpiętość skrzydeł to 14-18 mm. | Larwy żerują w cukrze, mąkach, makaronie, ryżu i innych suchych produktach spożywczych. Są wytrzymałe na niskie temperatury, więc potrafią powodować szkody przez cały rok. |
Mklik mączny | Inny typ moli mącznych. Larwy wyglądają podobnie do larw omacnicy; Osobniki dorosłe mają charakterystyczne szaro-beżowe skrzydełka. Rozpiętość skrzydełek do 2,5 cm. | Żerują nie tylko larwy, ale dorosłe osobniki. Dokonuje podobnych zniszczeń jak omacnica. |
Mączniak młynarek | Larwy charakterystycznie duże – 30 mm, beżowe, z wyraźnymi segmentami na ciele; Dorosłe osobniki są czarnymi chrząszczami. Dorastają do 20 mm, mają charakterystycznie wydłużoną tylną część pancerza. | Należą do szkodników żerujących w mące i innych suchych artykułach spożywczych. |
Trojszyk ulec | Larwa biała, z czasem ciemnieje. Mierzy 1,2 mm; Poczwarka dorasta do 3,4-4mm i jest wygięta bocznie; Dorosłe osobniki przypominają mącznika młynarka, ale są brązowe. | W każdym stadium żerują na tych samych pokarmach mącznych i ziarnistych. W sprzyjających warunkach są rekordowo płodne – potrafią do powiększyć populację 100x w ciągu miesiąca. |
Skórnik słoniniec | Larwy mocno owłosione, ciemnobrązowe; Dorosłe osobniki mają postać owalnego chrząszcza do 10 mm długości. Pancerz z charakterystycznym brązowym wzorem w środkowej części. | Szkodliwość tych małych owadów jest wyjątkowo duża, ponieważ żerują nie tylko w suchych artykułach spożywczych, ale też w padlinie, resztkach produktów zwierzęcych oraz futrach i ubraniach skórzanych. |
Żywiak chlebowiec | Larwy białe lub kremowe z żółtymi włoskami. Mają ok. 5 mm długości; Dorosłe osobniki są malutkimi brązowymi lub czarnymi żuczkami. Wielkość 2-5 mm. Owalny, gładki pancerz. | Najczęściej żeruje w chlebie, ryżu, kaszy i makaronie. Potrafi też zalęgnąć się w lekach i niszczyć zbiory biblioteczne. |
Wołek zbożowy | Samica składa jaja w wygryzionych ziarnach zbóż. Larwy żywią się zawartością zainfekowanych ziaren; Dorosłe osobniki to ciemnobrązowe chrząszcze, o wydłużonym pancerzu z charakterystycznym, wydłużonym ryjkiem. Dorastają od 2 do 5 mm. | Larwy żerują w ziarnach – pszenicy, ryżu, kaszy, kukurydzy itp. Dorosłe osobniki żywią się wszelkimi suchymi produktami. Spotkamy je w produktach mącznych (chlebie, ciastkach, w makaronie), ale też np. suszonych owocach. |
Jak widać, robaki w mące mogą być bardzo zróżnicowane. Niektóre są bardziej szkodliwymi pasożytami, inne są mniej groźne. Od cyklu życia i odporności każdego z gatunków będzie zależało jak pozbyć się poszczególnych szkodników. Ich rozpoznanie jest łatwiejsze, jeżeli dokładnie przyjrzymy się zdjęciom dostępnym w internecie.
Skąd się biorą robaki w mące?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre gatunki owadów żerują głównie w produktach mącznych, podczas gdy inne mają bardziej zróżnicowaną dietę. Na przykład skórnik słoniniec może znaleźć pokarm niemal wszędzie, z wyjątkiem soli. Choć szkodniki produktów spożywczych nie atakują ludzi bezpośrednio, mogą stanowić zagrożenie, zanieczyszczając i niszcząc żywność. Wołek zbożowy, na przykład, jest groźny dla naszych zapasów, podobnie jak mole spożywcze. Ponadto wiele owadów obecnych w żywności może przenosić zarazki i pasożyty, co dodatkowo zwiększa ryzyko skażenia.
Szkodniki mączne zazwyczaj trafiają do naszych domów prosto z magazynów. W zaniedbanych, rzadko sprzątanych kuchniach mogą szybko zainfekować nawet szczelnie zamknięte paczki. Larwy moli spożywczych potrafią przegryźć papier i folię, niszcząc całe zapasy mąki i innych suchych produktów. Dlatego warto regularnie kontrolować przechowywaną żywność i dbać o higienę w kuchni, aby zapobiec ich rozmnażaniu.
Sprawdź także: Te polecane środki pomogą rozwiązać problem z tymi gryzoniami
Chrząszcze latające w produktach mącznych
Szczególnie niebezpieczne robaki w mące to te, które w postaci dorosłej potrafią latać i żywią się różnym rodzajem pokarmów. Wspomniany wcześniej żywiak chlebowiec może dostać się do domu czy magazynu przez otwarte okno. W dodatku należy do bardzo małych owadów, które trudno wypatrzyć i jeszcze trudniej się ich pozbyć. Możemy go przynieść do domu w cukrze, ziołach lub w suszonych owocach, a nawet w książce z biblioteki! Ale chętnie przejdzie do bardziej atrakcyjnych dla niego resztek chleba, kaszy czy ryżu.
Do wyjątkowo szkodliwych należą te owady, które latają między zepsutym mięsem, brudami i produktami mącznymi. To one przenoszą najwięcej zarazków i powinniśmy jak najszybciej pozbyć się ich całej populacji. Jak to zrobić opowiemy poniżej. Ze względu na zróżnicowanie gatunkowe są to ogólne porady. Jak wyglądają metody zwalczania konkretnych gatunków najlepiej sprawdzić pod hasłem dotyczącym danego gatunku.
Jak pozbyć się szkodników mącznych?
Na początek sprawdź jakie szkodniki masz w kuchni lub w magazynie. Porównaj opis ze zdjęciami, żeby mieć pewność czy podejmujesz właściwe środki.
Niezależnie od rodzaju pasożytów zainfekowaną żywność trzeba będzie wyrzucić. Dlatego nie obawiaj się potraktowania jej gazem, chemią czy gorącą parą.
Domowe sposoby na robaki w mące to przede wszystkim wyrzucenie zainfekowanych opakowań z zawartością i dokładne wyczyszczenie szafek oraz wszelkich zakamarków kuchni czy spiżarni. Przyda się ciepła woda z detergentem. Można dodać do niej również sody oczyszczonej i odrobinę olejku zapachowego. Wiele szkodników mącznych nie lubi ostrych zapachów, takich jak lawenda, olejek cytrynowy czy cynamon. Dlatego po wyczyszczeniu szafek dobrze jest zostawić w nich jakiś zapachowy odstraszacz.
Przed wyrzuceniem zarobaczywionych produktów można je przemrozić lub potraktować chemią na owady. Następnie zamknąć szczelnie w foliowym worku, żeby szkodniki nie wróciły ze śmietnika.
Profesjonalna dezynsekcja magazynów obejmuje zamgławianie środkami chemicznymi, gazowanie oraz wymrażanie i wygrzewanie zainfekowanych towarów.
Robaki w mące potrafią być uciążliwe. Niestety ich obecność oznacza utratę części żywności. Dlatego po pozbyciu się szkodników trzeba dbać o czystość i porządek, żeby zapobiec ich powrotowi.
Sprawdź także: Ten środek pomoże rozprawić się z popularnym gryzoniem