Sposoby i preparaty na odstraszenie komarów - sprawdź, co wybrać
Każdy z nas z utęsknieniem czeka na cieplejsze dni, ale niestety wiążą się one również z nadejściem komarów. Warto więc dowiedzieć się, co skutecznie je odstrasza i czy istnieje jakiś sprawdzony domowy sposób na walkę z nimi. Okazuje się, że doskonałym rozwiązaniem mogą być rośliny odstraszające komary oraz popularne w kuchni zioła! Jeśli masz dość tych uciążliwych „gości”, koniecznie sprawdź nasze porady.
Z tego artykułu dowiesz się:
Środki, które odstraszają komary
Jeśli cenisz wygodę i prostotę, możesz sięgnąć po dostępne na rynku produkty zawierające deet, takie jak Mugga Spray (wersja łagodniejsza dla dzieci, cena ok. 40 zł / 75 ml). Ten chemiczny środek skutecznie odstrasza nie tylko komary, ale również kleszcze, meszki i muchy końskie. Wystarczy rozpylić go na skórze lub ubraniu, a jego efektywność zależy od stężenia substancji. Warto jednak używać go z umiarem – deet może osłabiać działanie kremów przeciwsłonecznych.
Niestety, sięgnięcie po gotowe rozwiązania może nie być tak proste, jak się wydaje. Produkty zawierające deet powoli znikają z rynku ze względu na ich toksyczność. Kobiety w ciąży, noworodki i małe dzieci nie powinny ich stosować. Ponadto należy zachować ostrożność przy aplikacji na skórę (szczególnie u dzieci), ponieważ substancje aktywne mogą przeniknąć do organizmu i wywołać niepożądane reakcje.
Sprawdź także: Preparaty na muchy - przegląd skutecznych środków
Jakie zapachy odstraszają komary?
Olejki eteryczne będą doskonałym i bezpiecznym rozwiązaniem, jeżeli zastanawiasz się, co odstrasza komary. To metoda stosowana najczęściej przez osoby, które szukają naturalnych sposobów walki z owadami. Może nie są tak skuteczne, jak preparaty zawierające deet, jednak nie zawierają w przeciwieństwie do nich niebezpiecznych związków chemicznych – stąd też rodzice chętnie aplikują olejki nawet małym dzieciom bezpośrednio na skórę. Wśród najbardziej skutecznych można wyróżnić następujące:
- olejek eukaliptusowy,
- olejek goździkowy,
- olejek paczulowy,
- olejek z trawy cytrynowej
- olejek waniliowy,
- olejek rozmarynowy,
- olejek cedrowy,
- olejek bergamotowy,
- olejek cynamonowy,
- olejek bazyliowy.
Ich zaletą jest fakt, że ten domowy sposób na komary jest bezpieczny dla ludzi, a w dodatku zostawia na skórze przyjemny zapach.
Rośliny i zioła na odstraszenie komarów
Jeżeli olejek waniliowy czy cynamonowy nie przynosi pożądanego rezultatu, warto będzie zdecydować się na natarcie skóry cebulą albo czosnkiem – wydzielają dość intensywny zapach, który odstraszy owady. Niestety, raczej nie poleca się ich ludziom, ponieważ łatwo można zrazić do siebie również… innych. Warto jednak pomyśleć o zasadzeniu niektórych roślin – wśród nich istnieją bowiem takie, które pozwalają skutecznie odstraszyć bzyczących towarzyszy. Oprócz tego, że pozbędziesz się kłopotu, zyskasz również nienaganną ozdobę w domu, na balkonie czy tarasie. Jakie rośliny zaleca się posadzić, by odstraszyć komary? Oto kilka z nich:
- kocimiętka,
- mirt,
- bazylia,
- mięta pieprzowa,
- lawenda wąskolistna,
- surmia,
- pelargonia,
- rosiczka,
- komarzyca,
- anginka.
Sprawdź także: Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? Wypróbuj domowe sposoby
Inne sposoby zwalczania komarów
Mięta czy lawenda nie przyniosły efektów? Warto wypróbować opaskę na nadgarstek, która jest nasączona specjalnym środkiem odstraszającym komary. Przy wyborze produktu zwróć uwagę na jego skuteczność oraz sposób przechowywania, ponieważ nie każda opaska działa równie efektywnie.
Opaska działa podobnie do innych metod, jednak jest bezpieczna dla organizmu. Uwalnia substancje blokujące receptory komarów, dzięki czemu stajesz się dla nich niewidoczny. Dobrze jest mieć zapas takich opasek, ponieważ jedna może nie wystarczyć, by chronić przed większą liczbą komarów.
Szukasz innych sposobów? Spróbuj odstraszaczy ultradźwiękowych – przenośnych lub domowych urządzeń emitujących wysokie dźwięki między 16 a 20 kHz, które skutecznie zniechęcają komary bez użycia chemii. Pamiętaj jednak, że niektóre częstotliwości mogą być uciążliwe także dla ludzkiego ucha.
Lampa odstraszająca komary
Jeżeli dźwięk odstraszający komary okazał się klapą, skorzystaj z mocy… światła! To swego rodzaju pułapka na komary – owad skuszony światłem przyleci do niego i wpadnie prosto w „sidła lampy”! Im większą moc będzie miała lampa, tym lepszą ochronę zapewnimy sobie i pozostałym mieszkańcom. Zazwyczaj lampy takie posiadają małą żarówkę, osłoniętą metalową siatką. Ewentualnie są to gęsto rozmieszczone, pionowe pręciki. Jak działa taka lampka? Otóż, przez metalowe części swobodnie przepływa prąd – to on śmiertelnie poraża owady (również muchy, meszki czy kleszcze), które dotykają metalu skuszone przez światło.
Nie obawiaj się – natężenie prądu jest dla człowieka w 100 % bezpieczne. Jeżeli jednak masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości, po prostu ustaw lampkę na odpowiedniej wysokości. Masz w domu małe dzieci? Postaw więc ją z dala od łóżek swoich pociech. Aby lampa zadziałała będziesz musiał wyłączyć wszystkie inne źródła światła, żeby owady leciały wyłącznie do „pułapki”. Świetnym rozwiązaniem będzie zakup popularnej lampy w sieci sklepów Leroy Merlin – jak model 6305 marki Terdens (cena ok. 80 zł).
Komary przylatują do słodkich i owocowych zapachów – latem unikaj więc takich perfum! Owady lubują się również w ciemnych kolorach ubrań i odsłoniętych częściach ciała. Najbezpieczniej będzie więc włożyć letnim wieczorem jasne, osłaniające ciało ciuchy.
Sprawdź także: Jak pozbyć się mrówek w domu? Domowe sposoby i środki