Uciążliwe robaki domowe w Polsce - przegląd i sposoby zwalczania
W polskich domach często spotykamy różne rodzaje robaków, które potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne życie. Te niechciane owady to nie najlepsi współlokatorzy, dlatego warto działać, zanim ich liczba w mieszkaniu wymknie się spod kontroli. Jakie robaki najczęściej pojawiają się w naszych domach i jak je skutecznie zwalczać? Przedstawiamy przegląd najpopularniejszych owadów i sprawdzone metody ich eliminacji!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak zwalczać pluskwy w domu?
Pluskwy to jedne z najbardziej uciążliwych insektów, które mogą znacząco zakłócić codzienne życie. Najczęściej bytują w materacach, skąd nocą atakują ludzi, żywiąc się ich krwią. Niestety, ich obecność jest trudna do wyeliminowania, a problem może szybko się nasilić, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki.
Aby zapobiec pojawieniu się pluskiew, należy dbać o higienę materaca i pościeli. Regularna zmiana pościeli oraz pranie w wysokiej temperaturze to podstawowe działania prewencyjne. Dobrym rozwiązaniem jest również czyszczenie materaca mopem parowym – temperatura powyżej 65°C skutecznie eliminuje te owady, zanim zdążą zaatakować.
Jeśli domowe metody zawiodą, warto sięgnąć po środki owadobójcze, takie jak Owadostop. Pamiętaj jednak, aby nie stosować ich bezpośrednio na materac czy łóżko. Preparaty można aplikować na listwy podłogowe lub inne miejsca, które mogą być szlakami przemieszczania się pluskiew, co zniechęci je do dalszego rozprzestrzeniania się. W przypadku większego problemu warto skorzystać z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w zwalczaniu pluskiew, które dysponują odpowiednimi narzędziami i doświadczeniem, aby skutecznie rozwiązać problem.
Mole spożywcze i domowe sposoby na nie
Mole spożywcze popularne szkodniki w kuchni, które przypominają do złudzenia małe ćmy. Jeżeli to robactwo domowe zacznie latać po naszym mieszkaniu, najlepiej będzie przejrzeć mączne i sypkie produkty – to w nich mole żerują bowiem najczęściej. Żyjące w domu mole możesz wytępić, kiedy pozbędziesz się sypkich produktów.
Oczywiście, mowa o wyrzuceniu produktów zaatakowanych przez robaki domowe! Jeżeli latające robaki jeszcze nie dostały się do danego produktu, warto będzie je odpowiednio zabezpieczyć – np. przesypać mąkę, otręby czy kaszę do szklanych słoików. Niestety, mole są w stanie przegryźć się przez nawet bardzo szczelnie zamknięte pojemniki. Szkło stanowi jednak dla nich barierę, jakiej na pewno… nie pokonają!
Staraj się dokładnie oglądać każdy pojemnik i wyrzucać te posiadające chociażby najmniejsze ślady żerowania moli. Koniecznie przeglądaj również jedzenie, jakie znajduje się w pomieszczeniach obok! Kiedy już opróżnisz szafki, to wymyj je skutecznym preparatem bądź zwykłą wodą z mydłem albo płynem do zmywania naczyń. Utrzymuj porządek w szafkach, dzięki czemu ograniczysz prawdopodobieństwo pojawienia się moli!
Sposoby na zwalczanie karaluchów
Karaluchy to jedne z najbardziej niepożądanych gości w naszych domach. Te ciemnobrązowe owady z mocnym pancerzem i długimi czułkami są wyjątkowo ruchliwe i potrafią poruszać się po niemal każdej powierzchni. Najczęściej spotykane są w mieszkaniach i wieżowcach, szczególnie tam, gdzie mają łatwy dostęp do pożywienia i wody. Często można je zobaczyć przemieszczające się wzdłuż rur instalacji grzewczych.
Chcesz pozbyć się karaluchów? Zacznij od dokładnego sprzątania domu. Ogranicz im dostęp do jedzenia i wody – bez tego trudno im przeżyć. Regularnie wietrz mieszkanie, ponieważ karaluchy nie lubią nagłych zmian temperatury. Kluczem do sukcesu jest również utrzymanie kuchni w czystości i codzienne wyrzucanie śmieci – eliminacja odpadów często działa skuteczniej niż chemiczne preparaty.
Ciekawą metodą na zwalczanie karaluchów jest… piwo! Namocz szmatkę w piwie i rozłóż ją w miejscu, gdzie owady się pojawiają. Przyciągnięte zapachem, karaluchy znajdziesz rano unieruchomione. Możesz je zebrać i usunąć, np. zalewając wrzątkiem lub spalając. Inną opcją jest ustawienie miseczki z piwem, do której prowadzi drewienko jako "pomost". Karaluchy wejdą, ale to będzie ich ostatnia kąpiel.
Jak się pozbyć gryzków z domu?
Niektórym ludziom nieco przypominają termity. Z kolei jeszcze innym gryzki kojarzą się ze wszami. Jednak, niewiele wspólnego mają z jakimkolwiek z wymienionych pasożytów! Gryzki najczęściej rozwijają się w środowisku wilgotnym, a także w domach ze słabą wentylacją. Zwalczanie ich jest koniecznością, ponieważ robaki mogą chować się w produktach żywnościowych (zwłaszcza tych zbożowych) i je zainfekować!
Koniecznie reperuj na bieżąco cieknące krany czy też sprawdzaj stan rur w domu. Ważne jest naprawianie usterek, by gryzki nie mogły się rozwinąć w wilgotnym środowisku, które tak uwielbiają! Istnieją też skuteczne preparaty na gryzki, jak wywabiająca pułapka ledowa marki Panko (ok. 11 zł / 2 sztuki).
Czarne robaki i mrówki faraonki w mieszkaniu
To również bardzo często pojawiający się goście. Zaliczyć można do nich chociażby czarne… żuczki. Czasami wędrują one w poszukiwaniu ciepłego miejsca do bytowania – wchodząc do mieszkań. Żeby zapobiec ich rozmnażaniu się, warto będzie sięgnąć po sprawdzony środek na mrówki faraonki – boraks i cukier. Wystarczy wymieszać oba te składniki w proporcjach 1:1, ustalić trasę wędrowania żuczków i rozłożyć na małych spodkach mieszankę wzdłuż ustalonej trasy. Boraks z cukrem na pewno wypędzą czarne robaki!
Mrówki faraonki są to z kolei robaki domowe, jakie potrafią być bardzo ruchliwe. Kuszą ich słodkie pokarmy, więc często wędrują za ich zapachem. Oczywiście, na mrówki również podziała boraks. Jednak zadziała na faraonki jeszcze skuteczniej, kiedy dołożysz do mieszanki… ugotowane jajko! Ustaw taką pułapkę przy wejściu do domu bądź tam, gdzie wędrują mrówki. Zobaczysz, że dzięki takiemu „patentowi” mrówki faraonki wreszcie przestaną być problemem w mieszkaniu!
Idealnym „odstraszaczem” mrówek jest też cynamon, proszek do pieczenia oraz sól. Wsyp owe przyprawy bezpośrednio do gniazda mrówek i posyp nimi miejsca, gdzie wędrują. Przyprawy szybko wysuszają ich siedlisko! Sól na mrówki oraz cynamon to związki niezbyt lubiane przez mrówki. Wysypanie cynamonu czy soli to zatem doskonała, domowa pułapka. To dla nich również swego rodzaju bariera – żeby uciec, będą musiały w nią wejść. A kontakt z przyprawami może je szybko wysuszyć.
Proszek do pieczenia zadziała podobnie, jak sól i cynamon. Wystarczy, że umieścisz na pokrywce od słoika łyżkę miodu. Później należy wokół niej rozsypać proszek do pieczenia. Mrówki, skuszone zapachem słodkiego miodu, dadzą „złapać się” w tak przygotowaną pułapkę.
Należy zawsze zachowywać szczególną ostrożność w procesie tworzenia pułapek na robaki domowe. Mimo, że są to dobre i sprawdzone metody walki, niektóre preparaty mogą być szkodliwe dla… zdrowia bądź życia dzieci i zwierząt domowych!
Sprawdź także: Skąd się biorą rybiki w domu i jak się ich pozbyć?