Czy grzyb na ścianie szkodzi zdrowiu - choroby i dolegliwości

Wbrew pozorom grzyb na ścianie wcale nie powoduje klasycznej grzybicy – choć nazwa wskazywałaby właśnie na taką przypadłość. Grzybicą możesz zarazić się na basenie bądź w saunie. Z kolei pleśń w domu może zaatakować przede wszystkim Twój układ oddechowy, pokarmowy, a także znacznie osłabić organizm poprzez obniżenie jego odporności. To z kolei jest zapowiedzią do kolejnych chorób.

Jeżeli zostaną zaatakowane drogi oddechowe, najczęściej kolejną konsekwencją jest zapalenie gardła, zatok, płuc bądź oskrzeli. Przekłada się to również na możliwość pojawienia się alergii, a nawet… astmy. Szkodliwość niebezpiecznego grzyba na ścianie dotyczy również innych dolegliwości, jak bóle mięśni, stawów czy głowy. Skutkiem niekorzystnego działania pleśni może być także zmęczenie, ciągłe rozdrażnienie, zmniejszona koncentracja, znużenie, kłopoty z pamięcią, a często też nawet depresja! Z kolei, jeżeli grzyb „dopadnie się” do Twoich dróg pokarmowych, może on doprowadzić do niezbyt pożądanej… otyłości. Dlatego warto jak najszybciej zapoznać się z poradami, jak zlikwidować wilgoć w domu – posiadając taką wiedzę możesz bowiem zapobiec niepotrzebnej chorobie!

Grzyb i pleśń na ścianie
Grzyb na ścianie, który się rozwija może mieć konsekwencje dla zdrowia, a także jak pozbyć się grzyba krok po kroku

Jakie składniki chemiczne znajdują się w grzybie na ścianie?

Chemikalia, które wytwarzane są przez grzyby, zwane są mikotoksynami. Mimo że są one niewidoczne dla ludzkiego oka, wykazują właściwości trujące. Mikotoksyny pojawiają się zazwyczaj przy nagłych zmianach temperatur. Początkowe ich działanie również nie jest zauważalne – to jednak mocno zdradliwe! Często zbyt późne zauważenie ich działania może doprowadzić bowiem do trwałych i nieodwracalnych zmian w organizmie. Oto kilka mikotoksyn, wykazujących dużą szkodliwość dla człowieka:

  • aflatoksyny – mogą uszkodzić wątrobę, ponieważ są to aktywne czynniki rakotwórcze,
  • ochratoksyny – kolejna substancja rakotwórcza i nefrotoksyczna,
  • sterigmatocystyna – może spowodować raka wątroby,
  • trichotheceny – często powodują krwotoki oraz wymioty, a także źle wpływają na układ immunologiczny.

Zatem, czy grzyb na ścianie szkodzi zdrowiu? Owszem, bardzo! W skrajnych przypadkach bywa, że może doprowadzić nawet do martwicy wątroby, dysfunkcji nerek czy… raka. Pleśń ma poważny wpływ na zdrowie, wywołując często zaburzenia w wydzielaniu hormonów trzustki bądź jajników czy prostaty – a to prowadzi do niepłodności!

Grzyb na ścianie – zagrożenie zdrowia
Grzyb na ścianie a wpływ na zdrowie – jakie są konsekwencje pleśni w domu?

Toksyczny grzyb na ścianie może również zaszkodzić kobietom w ciąży, doprowadzając do nieprawidłowego rozwijana się płodu w łonie przyszłej matki. Dlatego, kiedy tylko dostrzeżemy pojawiającą się na ścianie pleśń, nie zastanawiajmy się zbyt długo i poszukajmy sposobów, jak zlikwidować wilgoć w domu!

Wpływ wilgoci w domu na zdrowie człowieka

Oprócz wymienionych dolegliwości powyżej, pleśń może doprowadzić również do powstawania infekcji i alergii skórnych. Może stać się ona podrażniona, co z kolei nasila mrowienie i drętwienie kończyn oraz kręgosłupa. Kiedy organizm zostanie zainfekowany, chora osoba może mieć również problemy z trzymaniem równowagi. Dodatkowo, wraz z wystąpieniem w domu pleśni pojawiają się często kłopoty żołądkowo-jelitowe, doprowadzające do częstych mdłości. A więc, nadal zastanawiasz się nad tym czy grzyb na ścianie szkodzi zdrowiu?

W Internecie można znaleźć wiele domowych sposobów na walkę z grzybem na ścianie. Ważne jest jednak, aby unikać używania wybielaczy, ponieważ nie eliminują one pleśni, a jedynie działają powierzchniowo. Co więcej, wybielacze pozostawiają obojętny odczyn środowiska, który sprzyja ponownemu rozwojowi grzybów. Dlatego lepiej zrezygnować z detergentów z chlorem i poszukać bardziej skutecznych metod.

Sprawdź także: Czym i jak umyć ścianę, by wyglądała jak nowa - najlepsze sposoby i sprawdzone środki

ikona podziel się Przekaż dalej