Zaschnięta fuga - jak ją usunąć?

Nowoczesne spoiny stosowane przy kładzeniu płytek są bardzo trwałe. Ma to oczywiste plusy – wymiana fugi nie jest konieczna zbyt często, nie musisz więc myśleć o remontach. Jednak ma to także minusy – zaschnięta na powierzchni podłogi czy ściany fuga zdaje się być po prostu niezmywalna. Dlatego wiele osób stara się wyskrobać fugę z kafelek. To największy błąd, który może prowadzić do uszkodzenia płytek.

Usuwanie fugi z płytek jest możliwe wyłącznie za pomocą specjalistycznych środków chemicznych. Należy stosować je bardzo ostrożnie i ściśle trzymając się do zaleceń producenta. Zwróć uwagę także na to, żeby dawka preparatu była odpowiednia do materiału. Gres reaguje inaczej niż delikatna, lśniąca ceramika. Usuwanie fugi cementowej trzeba przeprowadzić z największą uwagą, by środek nie dostał się do szczeliny między płytkami. Wtedy zniszczy spoinę – może ją przebarwić lub całkiem wykruszyć, a wtedy konieczna będzie wymiana fugi na nową.

Jak usunąć fugę z płytek krok po kroku

Miejsce, na którym znajduje się plama z fugi należy dość dobrze nawilżyć. Najczęściej wystarczy przetrzeć je mokrą ścierką. Dopiero wtedy można przystąpić do nakładania środka do usuwania fugi z kafelek.

Usuwanie fugi z płytek
Jak usunąć fugę z płytek - sprawdzone sposoby krok po kroku

Na plamę nakłada się preparat w odpowiednim stopniu rozcieńczenia. Im mocniej zaschnięta i starsza warstwa fugi na płytkach, tym wyższe powinno być stężenie mieszaniny. Nałożony a fugę preparat warto zostawić na kilka lub kilkanaście minut, zabezpieczając spoiny przed kontaktem z nim. Jego zadaniem jest rozmiękczenie cementu, by można było go zmyć bez większego problemu.

Sprawdź także: Jak wyczyścić fugi z brudu i jak pozbyć się pleśni?

Po upływie dłuższej chwili możesz spróbować usunąć fugę. Jeśli nie odpada, poczekaj chwilę lub nałóż kolejną porcję bardziej stężonego roztworu środka chemicznego z wodą. Po kilku chwilach spróbuj ponownie. Cement powinien zmyć się podczas mocniejszego pocierania gąbką lub ściereczką. Nie próbuj go wyskrobywać, powinien samoistnie odchodzić. Następnie dokładnie umyj całą powierzchnię płytek dwukrotnie letnią wodą.

Środki chemiczne do usuwania zaschniętej fugi

Usuwanie fugi z płytek środkami chemicznymi może być nieco ryzykowne. Musisz założyć rękawiczki, ponieważ preparaty tego typu są zazwyczaj dość żrące i mogą uszkodzić skórę. Należy także trzymać je z dala od dzieci, w bezpiecznym, trudnodostępnym i chłodnym miejscu. Niestety, na zaschniętą fugę inne sposoby domowe nie działają tak dobrze.

Miej jednak na uwadze, że tego rodzaju żrąca chemia w niektórych przypadkach może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Niestety, na niektórych powierzchniach może nie zadziałać, a nawet spowodować powstawanie przebarwień i uszkodzeń. Dlatego zanim zaczniesz usuwać fugę za ich pomocą, koniecznie przeprowadź próbę w mało widocznym miejscu. Pod żadnym pozorem nie używaj ich do czyszczenia polerowanego marmuru z powłoką odporną na działanie kwasów ani na powierzchniach wapiennych. W przypadku nakładania fugi zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i natychmiastowe wycieranie wszelkich ewentualnych plam wilgotną ściereczką.

Sprawdź także: Jak usunąć silikon z kabiny prysznicowej domowymi sposobami?

ikona podziel się Przekaż dalej