Czym są i jak się pozbyć roztoczy?

Mówiąc o roztoczu, należy mieć na myśli mikroskopijne organizmy należące do gatunku pajęczaków. Ich naturalne siedlisko stanowi kurz domowy. Świetnie rozwijają się w wilgoci i cieple, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Roztocza żywią się naskórkiem, a ich odchody oraz odnóża są dla wielu silnymi alergenami.

Na szczęście na te uciążliwe pajęczaki jest kilka skutecznych sposobów. Jednym z nich jest częste wietrzenie pościeli i poduszek. Roztocza są wrażliwe na temperaturę. Na przykład mróz sprawia, że błyskawicznie giną. W celu pozbycia się roztoczy, nie tylko wietrzenie pościeli jest wskazane. Konieczne jest też bowiem częste wietrzenie pomieszczeń.

Warto też wiedzieć, w jakiej temperaturze giną roztocza podczas prania pościeli. Otóż zalecane jest korzystanie z wyższych temperatur. Dla przykładu, roztocza w pościeli zginą, jeśli wypierzemy ją w temperaturze 60 stopni.

Jak zwalczyć roztocza w pościeli i materacu?

Roztocza w poduszce są bardzo niebezpieczne dla alergików. Z tego względu konieczne jest częste wietrzenie pościeli oraz wymiana poduszek raz na rok. Istotny jest także materiał. Syntetyczne poduszki są bowiem bardziej sprzyjające dla roztoczy niż np. bawełniane.

Roztocza w pościeli, wywołujące alergie
Roztocza w pościeli - jak się pozbyć roztoczy z poduszki, kołdry czy materaca

Z roztoczami w łóżku postępuje się natomiast nieco inaczej. Pierwsza rzecz to wietrzenie pomieszczeń, które powinno się wykonywać kilka razy w ciągu dnia. Wskazane jest także kilkuminutowe wietrzenie przed snem. Materac bądź łóżko, na którym śpimy, powinno być dokładnie odkurzane przynajmniej raz w miesiącu.

Co więcej, wskazane jest także pranie materaca lub łóżka. Warto zainwestować też (o ile posiadamy materac) w specjalny pokrowiec, który ogranicza rozmnażanie się roztoczy. Alergia na roztocza kurzu domowego nie może zostać zaniedbana. W przeciwnym razie może odbić się to dosyć mocno na naszym zdrowiu.

Sprawdź także: Jak często zmieniać pościel? Sprawdź i nie popełniaj błędów

Zwalczanie roztoczy w pościeli - porady

Jeśli u naszych najbliższych występuje alergia na roztocze, skutecznym dla nich rozwiązaniem będzie pościel barierowa (antyroztoczowa). To specjalny rodzaj pościeli, która stanowi swego rodzaju barierę nieprzepuszczalną dla roztoczy. Pościel barierowa sprawi, że roztocza w poduszce czy kołdrze nie będą już tak mocno uczulały.

Pościel warto wynosić na mróz, który skutecznie zabija roztocza kurzu domowego. Dodatkowo wywietrzone pomieszczenie wpłynie na jakość naszego snu. W łóżku mamy czuć się zrelaksowani, a po obudzeniu się rano wypoczęci. Dlatego wszelkie roztocza w pościeli, na poduszkach czy w materacu powinny być konsekwentnie eliminowane poprzez regularne sprzątanie.

Wiemy już, w jakiej temperaturze giną roztocza, co może je zabić oraz w jaki sposób należy z nimi walczyć. Teraz pozostaje już tylko wzięcie spraw w swoje ręce. Robimy to dla własnego zdrowia, dlatego warto powyższe wskazówki potraktować poważnie. Alergia na roztocza może dawać się we znaki, na szczęście istnieją sposoby na to, jak pozbyć się roztoczy kurzu domowego.

ikona podziel się Przekaż dalej