Kamień w toalecie - jak powstaje?

Niestety wielu z nas boryka się z podobnym problemem, którym jest kamień osadzający się w toalecie. Zanim dowiemy się, jak usunąć kamień z toalety, a także jakie środki są najbardziej polecane, warto wcześniej sprawdzić, skąd bierze się taki nieestetyczny osad. Przede wszystkim kamień charakteryzuje się żółtawym lub brązowym nalotem na dnie muszli klozetowej.

Powodem powstawania nalotu w toalecie jest twarda woda. Wyróżnia się ona przede wszystkim wyższym stężeniem związków soli, szczególnie żelaza, magnezu czy też wapnia. Kamień to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale również uporczywy brud, który sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego właśnie powinno nam zależeć na tym, aby dowiedzieć się, jak usunąć kamień z toalety, aby zadbać o właściwą higienę w naszej łazience.

Odkamienianie toalety krok po kroku

Jeżeli kamień nie jest na tyle uporczywy, to możemy zastosować domowe sposoby na czyszczenie osadu z kamienia z dna muszli klozetowej. Pierwszym sposobem, który warto wypróbować, jest zastosowanie octu spirytusowego. Jest to naturalny środek, który ułatwia czyszczenie toalety z kamienia, jednocześnie nie wywołując żadnych skutków ubocznych. Odkamienianie wystarczy wykonać poprzez zalanie muszli klozetowej butelką octu spirytusowego oraz spłukanie toalety dopiero nad ranem. Jeżeli kamień znajduje się powyżej poziomu wody, wtedy warto nasączyć ręcznik papierowy octem, a następnie obłożyć całą zakamienioną powierzchnię tak przygotowanymi kompresami.

Czyszczenie toalety, usuwanie kamienia
Podpowiedzi i wskazówki, jak usunąć kamień z toalety, najlepsze sposoby i środki

Jeżeli interesują nas inne domowe sposoby na to, jak usunąć kamień z toalety, drugim naturalnym preparatem będzie mieszanka kwasku cytrynowego z sodą oczyszczoną. W tym celu mieszamy ⅓ szklanki sody oczyszczonej i ok. 2 łyżki kwasku cytrynowego. Taką mieszankę należy wsypać do toalety na niespełna godzinę. Po tym czasie możemy spłukać wodę, a kamień powinien zostać skutecznie usunięty.

Jak i czym usunąć kamień z toalety?

Trzeba czasami jednak wziąć pod uwagę, że czyszczenie kamienia w toalecie domowymi sposobami nie zawsze będzie skuteczne. Jeżeli osad zalega już od bardzo dawna lub też jest bardzo uporczywy w usunięciu, wtedy najlepszym rozwiązaniem będą detergenty o bardzo mocnym działaniu. Należy pamiętać o tym, że ich skład jest często bardzo agresywny na bazie chloru. Dlatego należy chronić dzieci przed dostępem do takich detergentów. Natomiast w czasie stosowania z wymienionych środków, nie należy korzystać z toalety.

Do takich preparatów zaliczają się między tabletki do WC. Odkamienianie toalety przy ich pomocy jest bardzo łatwe. Wystarczy tylko odpakować jedną tabletkę, a następnie umieścić ją w misce ustępowej. Najczęściej tego typu środki stosuje się przez ok. 30 minut. Po tym czasie należy spłukać wodę w toalecie.

Innym preparatem, który zapewni skuteczne czyszczenie toalety z kamienia, jest koncentrat zawierający w swoim składzie silny kwas o pH1. Ze względu na swoje agresywne działanie, należy zachować bardzo duże środki ostrożności. Gdy zastanawiamy się, nad tym, czym odkamienić toaletę, i nasz wybór właśnie trafi na koncentrat z kwasem, to pamiętajmy o rozcieńczeniu go w wodzie nie tylko w odpowiedniej proporcji, ale również kolejności.

Wszystkie powyższe środki wskazują na to, w jaki sposób można odkamieniać toaletę. Nie zapominajmy również jednak o tym, że najlepszym sposobem do walki z osadem jest odpowiednia profilaktyka. W tym celu zaleca się systematyczne czyszczenie toalety i niedoprowadzenie do powstania tak uporczywego osadu.

Kostka wc w toalecie
Jak szybko i skutecznie usunąć kamień z toalety - porady i sposoby

Cena środków do czyszczenia toalet

Wiedząc już, czym można czyścić toaletę, warto sprawdzić ceny popularnych środków. Wtedy też będziemy wiedzieli, że możemy mieć konkretne preparaty w swoim domu, nie wydając na nie zbyt wiele funduszy. Warto nie tylko wiedzieć, czym usuniemy uporczywy osad, ale jednocześnie mieć taki środek w domu, zwłaszcza jeśli borykamy się z problemem twardej wody.

Ceny środków do czyszczenia toalety

Środek do odkamieniania toalety

Cena

Tabletki odkamieniające do WC Tytan Power 16 szt.

9,99 zł

Płyn do czyszczenia toalety Cillit Bang Kamień i Rdza

7,17 zł

Silny Kwas do czyszczenia Toalet i armatury wc 1l

13,75 zł

Odkamieniacz Cleanfix 500 ml

19,99 zł

Jak widać, ceny za poszczególne preparaty nie przekraczają kwoty 20 złotych. Dlatego możemy swobodnie wybrać, czym będziemy dbać o czystość w naszej toalecie. Oczywiście problem z kamieniem osadzającym się w toalecie nie jest jedynym dylematem, z jakim spotykamy się na co dzień. Do innych wątpliwości, z którymi borykamy się każdego dnia. Do takich pytań zalicza się między innymi, to co ile zmieniać pościel, a także ile kosztuje nabicie klimatyzacji. Znając odpowiedzi na powyższe zapytania, na pewno będzie nam łatwiej funkcjonować.

Sprawdź także: Sprzątanie domu krok po kroku. Praktyczny poradnik, jak sprawnie posprzątać dom

ikona podziel się Przekaż dalej