Rozpuszczanie i usuwanie kleju krok po kroku - poznaj najlepsze sposoby
Zastanawiasz się, jak usunąć klej kropelka z rąk lub plastiku? Może to być trudne zadanie, ponieważ kropelka to bardzo mocny klej cyjanoakrylowy. Nie każdy rozpuszczalnik jest odpowiedni do stosowania na skórę. Poznaj bezpieczne i skuteczne metody usuwania kleju kropelka.
Skład i właściwości kleju cyjanoakrylowego
Charakterystyką klejów cyjanoakrylowych, takich jak kropelka czy super glue, jest szybkie działanie i siła spajania. Nawet bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury nie rozpuszczą tego kleju. W dodatku jego cena jest bardzo niska, więc używa się go powszechnie i chętnie, zwykle bez przygotowania i przeczytania instrukcji. Kiedy dostanie się w niepożądane miejsce trudno go usunąć.
Żeby usuwanie kleju było skuteczne trzeba użyć specjalnych preparatów. Taki preparat nazywa się debonder. Zanim jednak powiemy czym rozpuścić klej dobrze jest przedstawić zasadę jego działania.
Kleje typu super glue działają przez polimeryzowanie w zetknięciu z powierzchniami lekko zasadowymi. Składają się z metylu, etylu i alkoksy. Nie zawierają rozpuszczalników. Zwykle są przezroczyste.
Zaschnięty klej trudno jest usunąć, ponieważ powstaje bardzo zwarta struktura, odporna na wilgoć i działanie ekstremalnych temperatur. Kiedy dostanie się w niepożądane miejsce, to co było zaletą zaczyna być wadą. Klej schnie w ciągu kilku sekund i wiąże ze sobą powierzchnie.
Najczęściej zadawane pytanie brzmi: czym zmyć klej ze skóry. Podczas nieostrożnego klejenia substancja dostaje się np. między palce. Czasami może się też zdarzyć kapnięcie kleju w nieplanowanym miejscu. Wówczas możemy chcieć go usunąć z plastiku lub innej powierzchni polimerowej.
W dalszej części poradnika powiemy, jak pozbyć się kleju z różnego rodzaju powierzchni.
Sprawdź także: Praktyczne sposoby: jak usunąć naklejki z mebli?
Jak zmyć klej kropelka z rąk?
Najlepszym rozpuszczalnikiem do klejów typu super glue jest aceton. Trzeba jednak uważać, ponieważ nie jest on obojętny dla naszego organizmu. Jeżeli mamy aceton tylko w dużej butelce to najlepiej przelać odrobinę do miseczki i zamoczyć sklejone palce. Jeżeli kropelka zaschniętego kleju została na skórze, to wystarczy ją przemyć. Zawsze pamiętaj, żeby używać acetonu w dobrze wietrzonym pomieszczeniu.
Aceton jest zawarty w zmywaczu do paznokci, jednak w mniejszych proporcjach. Jeżeli masz tylko zmywacz, to usuwanie kleju potrwa dłużej. Jednak nie można się zniechęcać. Oto jak należy go używać krok po kroku:
- Nabrać trochę substancji na wacik
- Nanosić wacikiem po trochu na sklejone miejsce
- Przepłukać wyczyszczone miejsce wodą
- Nawilżyć kremem
Jak wspomniano wcześniej, sklejone palce zanurzamy w miseczce z acetonem. Zaraz potem myjemy i nawilżamy kremem do rąk lub oliwką. Aceton wysusza skórę.
W przypadku dostania się kleju do oczu trzeba udać się na pogotowie. Nie wolno stosować rozpuszczalnika kleju cyjanoakrylowego na powierzchnię oka.
Czym rozpuścić klej, jeżeli obawiacie się, że aceton podrażni wam skórę? Możecie zastosować ciepłą wodę z solą. Wsyp trochę soli do miseczki z ciepłą wodą. Wymieszaj, żeby powstał roztwór. Następnie włóż sklejone palce i poczekaj 5-10 minut. Po tym czasie domowy rozpuszczalnik powinien zadziałać.
Dobrym debonderem jest alkohol. Niestety działa wolniej niż aceton, a też wysusza skórę. Jest jednak mniej szkodliwy dla organizmu i można go bez problemu stosować z zamkniętym pomieszczeniu.
Jak widać jest dużo sposobów na to czym zmyć klej z rąk. W dodatku wszystkie rozpuszczalniki mają niewygórowaną cenę.
Dodajmy jeszcze, że niektórzy stosują również ciepłą wodę z mydłem. Nie wysusza ona tak bardzo skóry. Jest doskonałą alternatywą jeśli mamy skłonność do podrażnień i alergii.
Sprawdź także: Skuteczne sposoby na usuwanie naklejek, czyli jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak zmyć klej w zależności od powierzchni?
Osobnym problemem jest czym zmyć klej z plastiku lub innej powierzchni polimerowej. Czym rozpuścić klej, żeby nie rozpuścić samej powierzchni? Można użyć alkoholu. Najlepiej wysoko procentowego. Nada się do tego zadania spirytus spożywczy. Dobrym rozpuszczalnikiem kleju cyjanoakrylowego jest też denaturat. Ten ostatni jednak trzeba stosować ostrożnie. Ma nieprzyjemny zapach. W zbyt dużych ilościach jego opary mogą prowadzić do zaburzeń świadomości, bólów głowy i objawów zatrucia. Jeżeli używacie denaturatu, to zawsze w wietrzonych pomieszczeniach.
Można użyć tradycyjnego debondera, czyli acetonu. Trzeba jednak sprawdzić czy nie odbarwi powierzchni. Przedmioty zrobione z plastiku wchodzą w reakcję z acetonem. Z tego powodu odradza się jego stosowanie do usuwania kleju z powierzchni polimerowych.
Wolniejszym sposobem na usuwanie zaschniętego kleju jest zmywanie olejem spożywczym. Wacik lub papierowy ręcznik nasączamy olejem i zostawiamy go na kilka godzin na zanieczyszczonej powierzchni. Jeżeli jest to niewielka powierzchnia, to najlepiej owinąć ją ręcznikiem.
Za niewielką cenę można dostać specjalne rozpuszczalniki do klejów polimerowych. Jeżeli chcesz ich użyć do usuwania kleju z plastiku, to najpierw sprawdź na etykiecie czy wybrany preparat się do tego nadaje.
Wiedząc czym zmyć klej cyjanoakrylowy możesz zdecydować jaka metoda będzie najlepsza dla ciebie. Zwykle do niewielkich zanieczyszczeń wystarczają substancje, które mamy w domu. Olej roślinny, sól, zmywacz do paznokci. To preparaty, które warto mieć pod ręką, kiedy pracujemy z super glue.
Sprawdź także: Jak usunąć wosk z pomnika? 5 praktycznych sposobów